Bosch Termotekniks installatørprogram fejrer 5-års jubilæum

Bosch Climate Partner runder et skarpt hjørne. Nu vil Bosch Termoteknik sætte fokus på at klæde installatørerne bedre på til den grønne omstilling, så de får værktøjerne til at løfte salget af varmepumper.

Bosch Climate Partner fylder fem år i Danmark. På trods af dets korte levetid tæller partnerprogrammet i dag mere end 160 installatørvirksomheder, og der kommer hele tiden flere til. Foto: Bosch..

Bosch Climate Partner fylder fem år i Danmark. På trods af dets korte levetid tæller partnerprogrammet i dag mere end 160 installatørvirksomheder, og der kommer hele tiden flere til. Bosch Climate Partner dækker nu hele Danmark og omfatter sågar også en installatør på Grønland.

”Vi er meget stolte over Bosch Climate Partner og den flotte milepæl, som det er at runde fem år. Siden vi lancerede konceptet i 2013 har vi fået en endnu tættere dialog og samarbejde med vores mange partnere og skabt en stærk platform til at markedsføre gasfyr og varmepumper over for husejerne”, siger Brian Nielsen, som er produktchef hos Bosch Termoteknik.

Læs også: Bosch runder hundrede installatør-partnere

I løbet af de sidste to år har over 1.000 kursister fået vejledning om nye produkter, løsninger og lovgivning på energiområdet. Det er med til at understrege efterspørgslen i branchen på certificerede partnerskaber, som kan give installatørerne den seneste viden og værktøjer til at hjælpe forbrugerne med at skifte til energivenlige løsninger.

Programmets popularitet bakkes op af nye tal, der viser, at 91 procent af de kunder, der har fået installeret et produkt af en Bosch Climate Partner, ville anbefale dem til andre.

Øge vidensniveauet
Udover at få adgang til Bosch Climate Partner-logoet får installatørpartnerne også en lang række andre fordele som faglig opkvalificering og udvidede muligheder for markedsføring. Det omfatter bl.a. tekniske kurser, videreuddannelse og salgstræning med de indsigter om de nyeste løsninger og produkter på markedet samt adgang til fælles kampagner og events med Bosch Termoteknik.

”Nu er programmet nået til sin næste fase, hvor vi sætter fokus på at øge vidensniveauet blandt installatørerne om varmepumper. Hvis vi for alvor skal udbrede varmepumper, kræver det bl.a. færre fejlinstallationer, og derfor vil vi gøre vores for at løfte kompetencerne i installationsbranchen”, siger Brian Nielsen.

Læs også: Bosch introducerer ny jordvarmepumpe

På den måde bliver det lettere at fortælle kunderne om fordelene ved energivenlige varmepumper, særligt for mindre installatører, der ikke nødvendigvis har kapacitet til selv at bruge ressourcer på markedsføring og salg, men i stedet fokuserer på at levere et godt produkt. 

”Vi er enormt glade for at være en del af Bosch Climate Partner. Næsten alle vores kunder kender til programmet og efterspørger det, da de ved, at det står for noget af branchens bedste garanti, kvalitet og service. I sidste ende gør det kunderne mere trygge og hjælper dem med at tage beslutningen om at skifte til en ny gaskedel eller varmepumpe”, siger Bo Larsen, medejer af Drewsen VVS.

- JMA

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup