Bosch Termotekniks installatørprogram fejrer 5-års jubilæum

Bosch Climate Partner runder et skarpt hjørne. Nu vil Bosch Termoteknik sætte fokus på at klæde installatørerne bedre på til den grønne omstilling, så de får værktøjerne til at løfte salget af varmepumper.

Bosch Climate Partner fylder fem år i Danmark. På trods af dets korte levetid tæller partnerprogrammet i dag mere end 160 installatørvirksomheder, og der kommer hele tiden flere til. Foto: Bosch..

Bosch Climate Partner fylder fem år i Danmark. På trods af dets korte levetid tæller partnerprogrammet i dag mere end 160 installatørvirksomheder, og der kommer hele tiden flere til. Bosch Climate Partner dækker nu hele Danmark og omfatter sågar også en installatør på Grønland.

”Vi er meget stolte over Bosch Climate Partner og den flotte milepæl, som det er at runde fem år. Siden vi lancerede konceptet i 2013 har vi fået en endnu tættere dialog og samarbejde med vores mange partnere og skabt en stærk platform til at markedsføre gasfyr og varmepumper over for husejerne”, siger Brian Nielsen, som er produktchef hos Bosch Termoteknik.

Læs også: Bosch runder hundrede installatør-partnere

I løbet af de sidste to år har over 1.000 kursister fået vejledning om nye produkter, løsninger og lovgivning på energiområdet. Det er med til at understrege efterspørgslen i branchen på certificerede partnerskaber, som kan give installatørerne den seneste viden og værktøjer til at hjælpe forbrugerne med at skifte til energivenlige løsninger.

Programmets popularitet bakkes op af nye tal, der viser, at 91 procent af de kunder, der har fået installeret et produkt af en Bosch Climate Partner, ville anbefale dem til andre.

Øge vidensniveauet
Udover at få adgang til Bosch Climate Partner-logoet får installatørpartnerne også en lang række andre fordele som faglig opkvalificering og udvidede muligheder for markedsføring. Det omfatter bl.a. tekniske kurser, videreuddannelse og salgstræning med de indsigter om de nyeste løsninger og produkter på markedet samt adgang til fælles kampagner og events med Bosch Termoteknik.

”Nu er programmet nået til sin næste fase, hvor vi sætter fokus på at øge vidensniveauet blandt installatørerne om varmepumper. Hvis vi for alvor skal udbrede varmepumper, kræver det bl.a. færre fejlinstallationer, og derfor vil vi gøre vores for at løfte kompetencerne i installationsbranchen”, siger Brian Nielsen.

Læs også: Bosch introducerer ny jordvarmepumpe

På den måde bliver det lettere at fortælle kunderne om fordelene ved energivenlige varmepumper, særligt for mindre installatører, der ikke nødvendigvis har kapacitet til selv at bruge ressourcer på markedsføring og salg, men i stedet fokuserer på at levere et godt produkt. 

”Vi er enormt glade for at være en del af Bosch Climate Partner. Næsten alle vores kunder kender til programmet og efterspørger det, da de ved, at det står for noget af branchens bedste garanti, kvalitet og service. I sidste ende gør det kunderne mere trygge og hjælper dem med at tage beslutningen om at skifte til en ny gaskedel eller varmepumpe”, siger Bo Larsen, medejer af Drewsen VVS.

- JMA

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

03.03.2026Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

03.03.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S shortlisted til Scandinavian Business Awards 2026

03.03.2026Installator.dk

Mangel på medarbejdere koster ordrer i installationsbranchen

02.03.2026Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål

02.03.2026Installator.dk

Tidligere DSB-chef bliver bestyrelsesformand i InstallatørGruppen

02.03.2026Installator.dk

Nu dominerer elbilerne totalt blandt private

27.02.2026Installator.dk

TEKNIQ: Styrkelse af rammevilkår skal i fokus i valgkampen

27.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørwebinar med ELsikkerhed

Hvert år afholder ELsikkerhed en webinar-version af vores populære fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.03.2026

Sted

Online

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup