Brøndums regnskab afslører arbejdssejr

På trods af et år præget af corona fastholder Brøndum-koncernen resultatet på samme niveau som sidste år. Omsætningen lander lavere end sidste år, mens resultatgraden er øget marginalt.

Selvom Brøndum har været udfordret af coronapandemien, viser koncernens seneste regnskab et tilfredsstillende resultat. Foto: Brøndum..

Brøndum-koncernen kommer ud af det forskudte regnskabsår 1. maj 2020 til 30. april 2021 med et resultat før skat (EBT) på ti millioner kroner, hvilket er samme niveau som sidste år, hvor overskuddet var 10,2 millioner kroner. 

Aktiviteten indenfor service og fjernvarme har været udfordret af pandemien og omsætningen falder med 7 procent fra 598 millioner kroner til 554 millioner kroner. Resultatgraden før skat er øget fra 1,7 procent til 1,8 procent.

”Jeg tror godt, vi kan kalde resultatet en arbejdssejr”, siger administrerende direktør Tue Sjøntoft og fortsætter: 

”Der er ingen tvivl om, at vi har vundet mange små kampe for at komme i mål med årets resultat i et regnskabsår, der startede næsten samtidig med den første nedlukning af Danmark. Alle medarbejdere i Brøndum fortjener stor ros for det kæmpe arbejde, der er gennemført i hele organisationen. Jeg er stolt over, at vi i et udfordrende år har evnet både at fastholde vores resultat og samtidig har forbedret vores forretnings- og indtjeningsgrundlag”.

Brøndums ledelse har i de seneste år haft fokus på at styrke virksomhedens evne til at afvikle projekter succesfuldt, og netop disse indsatser ser ud til at have båret frugt i årets resultat.

”Vores arbejde med en mere struktureret tilgang til nye opgaver, fortsat øget fokus på sikkerhed og bedre risikostyring har givet konkrete resultater”, forklarer Tue Sjøntoft.

- HCL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.12.2025Installator.dk

3byggetilbud.dk opkøbt af nordisk kapitalfond

10.12.2025Installator.dk

Andelen af nyindregistrerede elvarebiler sætter igen rekord

09.12.2025Installator.dk

Gå ikke glip af de vigtigste opdateringer i EL, VVS og Ventilation! Tilmeld dig Installatør.dk's Nyhedsbrev

09.12.2025Solar Danmark

Sponseret

Tak til alle, der deltog i vores Blue Install Network-arrangementer rundt om i hele landet

09.12.2025Installator.dk

Analyse: Forsyningsselskaber har bred og stærk bestyrelseskompetence

09.12.2025Installator.dk

Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr.

08.12.2025Installator.dk

Bravida vinder stort udbud på vejbelysning i 10 kommuner

08.12.2025Installator.dk

Elektrificeringen sikrer installatøren nøglerolle i den grønne omstilling

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle