Brøndums regnskab afslører arbejdssejr

På trods af et år præget af corona fastholder Brøndum-koncernen resultatet på samme niveau som sidste år. Omsætningen lander lavere end sidste år, mens resultatgraden er øget marginalt.

Selvom Brøndum har været udfordret af coronapandemien, viser koncernens seneste regnskab et tilfredsstillende resultat. Foto: Brøndum..

Brøndum-koncernen kommer ud af det forskudte regnskabsår 1. maj 2020 til 30. april 2021 med et resultat før skat (EBT) på ti millioner kroner, hvilket er samme niveau som sidste år, hvor overskuddet var 10,2 millioner kroner. 

Aktiviteten indenfor service og fjernvarme har været udfordret af pandemien og omsætningen falder med 7 procent fra 598 millioner kroner til 554 millioner kroner. Resultatgraden før skat er øget fra 1,7 procent til 1,8 procent.

”Jeg tror godt, vi kan kalde resultatet en arbejdssejr”, siger administrerende direktør Tue Sjøntoft og fortsætter: 

”Der er ingen tvivl om, at vi har vundet mange små kampe for at komme i mål med årets resultat i et regnskabsår, der startede næsten samtidig med den første nedlukning af Danmark. Alle medarbejdere i Brøndum fortjener stor ros for det kæmpe arbejde, der er gennemført i hele organisationen. Jeg er stolt over, at vi i et udfordrende år har evnet både at fastholde vores resultat og samtidig har forbedret vores forretnings- og indtjeningsgrundlag”.

Brøndums ledelse har i de seneste år haft fokus på at styrke virksomhedens evne til at afvikle projekter succesfuldt, og netop disse indsatser ser ud til at have båret frugt i årets resultat.

”Vores arbejde med en mere struktureret tilgang til nye opgaver, fortsat øget fokus på sikkerhed og bedre risikostyring har givet konkrete resultater”, forklarer Tue Sjøntoft.

- HCL

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt