Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Konflikten i Mellemøsten har sammen med en kold vinter sendt energipriserne i vejret. Det bør derfor - ifølge Green Power Denmarks adm. direktør Kristian Jensen - være en ny regerings vigtigste opgave, at sikre uafhængighed af fossil energi og ustabile regimer.

“Hvis ikke det stod klart før, så kan ingen længere være i tvivl om, at vi skal sikre vores energiuafhængighed fra lande som Rusland, USA og Mellemøsten," siger Kristian Jensen, adm. dir. i Green Power Denmark med henvisning til de høje priser på fossil energi, som konflikten i Mellemøsten har ført med sig.. Foto: Green Power Denmark / Thomas Steen Sørensen

Det bliver dyrere at være dansker, hvis de nuværende priser på fossil energi holder sig på det nuværende niveau. En husstand med gasfyr kan se frem til en ekstra regning på 4.500 kr., mens det bliver 1.400 dyrere om året at fylde benzin på bilen, viser beregninger fra Green Power Denmark.

Der imod slipper husstande med varmepumper og elbiler markant billeder, fordi de har valgt grøn strøm som energikilde, påpeger brancheforeningen.

“Hvis ikke det stod klart før, så kan ingen længere være i tvivl om, at vi skal sikre vores energiuafhængighed fra lande som Rusland, USA og Mellemøsten. Den situation, vi står i med høje olie- og gaspriser, er endnu et eksempel på, hvor sårbar fossil energi fra udlandet gør os,” siger Kristian Jensen og peger på, at Danmark har brug for “konkurrencedygtig og danskproduceret grøn strøm” til gavn for forbrugernes økonomi og virksomhedernes konkurrenceevne.

Green Power Denmark har udarbejdet en energipolitisk “køreplan” for en ny regering, hvor den opfordres til at udarbejde en national handleplan for elektrificering, som flytter Danmarks energiforbrug væk olie og gas og over på elektricitet. 

“Ved at omstille vores energiforbrug til elektriske løsninger med strøm fra solceller og vindmøller sikrer vi den billigste strøm i stikkontakten, styrker danske virksomheders konkurrenceevne og bliver energiuafhængige,” siger Kristian Jensen. 

-emte

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle