Bravida udvider med nyt opkøb

Bravida Danmark A/S køber el- og VVS-servicevirksomheden OETekniq ApS. Med købet styrker Bravida tilstedeværelsen i København og omegn med kompetencer inden for VVS- og elservice, energioptimering og mindre entrepriser.

Bravida Danmark A/S køber el- og VVS-servicevirksomheden OETekniq ApS. Fra venstre: Lars Vinther (Bravida), Thomas Elmgreen (OETekniq), Finn Overby (OETekniq) og Johnny Brandt (Bravida). Foto: Bravida..

OETekniq beskæftiger 18 ansatte og havde i 2022 en omsætning på 23 millioner kroner. Ud over serviceforretningen har virksomheden også rammeaftaler, ligesom de udfører enkelte mindre entrepriser. De primære kundesegmenter er kommunale og offentlige kunder.  

Siden OETekniq blev grundlagt i 2014 af Finn Overby og Thomas Elmgreen har serviceforretningen udgjort den primære del af OETekniqs kundebase. Regionsdirektør i Bravidas Region Øst, Johnny Brandt, siger om købet af OETekniq: 

”Med købet af OETekniq styrker vi vores fodfæste centralt i København. Det stod hurtigt klart for os, at OETekniq har en god kombination af solide serviceaftaler og kompetente medarbejdere, hvilket betyder, at vi kommer endnu tættere på de københavnske kunder og derudover styrker Bravidas position på serviceområdet i København og omegn. Jeg ser meget frem til at byde dem velkommen i Bravidas nye lokaler på Raffinaderivej i København”.  

Læs også: Virksomhed investerer i sine mange lærlinge

Thomas Elmgreen, som er en af de to ejere af OETekniq, siger: 

”Vi glæder os til at blive en del af Bravida og ser det som en naturlig del af en fortsat udvikling af forretningen. Strategien har fra starten været, at vi skulle fokusere på serviceerhverv, og vi har hele tiden haft et ønske om at udvikle forretningen i de bedst mulige rammer. At blive en del af en større koncern giver både os og vores kunder mange fordele”.
 
Samtlige 18 medarbejdere fortsætter i deres nuværende roller med afdelingschef Lars Vinther som daglig ansvarlig for de fremtidige fælles aktiviteter. Integration af virksomheden over i Bravida sker i september 2023, hvilket i praksis betyder, at virksomhederne indtil videre forsætter på uændrede vilkår under nuværende navn.  

- PiB

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

08.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

08.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole