Bravida vinder omfattende NRGi-udbud

Bravida skal fremover varetage energiselskabet NRGis elforsyningsopgaver. Det blev afgjort efter, at opgaven har været i EU-udbud.

Energiselskabet NRGi har efter et EU-udbud valgt Bravida til at udføre selskabets elforsyningsopgaver.

NRGi mener, at samarbedet med Bravida vil generere en række stordriftsfordele og effektiviseringer, som skal være med til at løfte NRGi’s visioner.

Læs også: Bravida vinder stor opgave på Rigshospitalet

”For NRGi handler det primært om at sikre, at vi bliver Danmarks mest effektive virksomhed til el-infrastruktur. Aftalen indebærer en innovativ måde at planlægge og arbejde i relation til serviceringen og udførelsen af elarbejdet. Det betyder, at både NRGi og vores andelshavere bliver bedre stillet i fremtiden, siger Søren Sørensen, der er administrerende direktør i NRGi, i en pressemeddelelse.

Har rettet ind
NRGi fik i juli 2013 en bøde på 1,5 mio. kroner, fordi selskabet havde givet datterselskabet El:Con opgaven med at installere 150.000 intelligente elmålere i Østjylland, uden først at sende opgaven i udbud. Den sag fik NRGi til at ændre procedure til den praksis, som er anvendt i det seneste udbud.

”Vi valgte med dette udbud at gå nye veje, og vi valgte at lave et samlet udbud, hvor alle elforsyningsopgaver varetages af en enkelt leverandør. Afgørelsen fra sidste år om, at energiselskaber skal foretage udbud af alle elforsyningsaktiviteter, har givet os muligheden for at gentænke, hvordan hele udførelsesarbejdet kan håndteres på en endnu mere effektiv måde. En mulighed vi har grebet, og vi ser således frem til at få implementeret de nye løsninger”, siger Søren Sørensen.

Bravida går i gang med arbejdet i efteråret 2014.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle