Bravidas ordrebeholdning har aldrig været højere

Den samlede nettoomsætning for koncernen steg i andet kvartal 2022 med 16 procent, hvoraf 8 procent var organisk vækst. Ordrebeholdningen voksede med 17 procent og er nu på det højeste niveau nogensinde.

Omsætningen steg for både service- og installationsforretningen. Foto: Arkivfoto.

EBITA for 2. kvartal blev 376 MSEK (327 MSEK), hvilket resulterede i en EBITA-margin på 5,9 procent.

”Jeg er tilfreds med udviklingen i kvartalet og frem for alt med den høje organiske vækst på 8 procent. Endnu en gang leverer vi en stabil rapport, hvor vi ser en fortsat god efterspørgsel og en ordrebeholdning, der igen er på rekordniveau”, siger CEO for Bravida-koncernen, Mattias Johansson.

Bravida Danmark: 29 procent vækst i omsætning

I årets 2. kvartal steg Bravida Danmarks omsætning med 29 procent og blev 1.390 MSEK (1.082 MSEK). Den organiske vækst var 21 procent og vækst fra opkøb bidrog med 3 procent omsætningsvækst.

Omsætningen steg for både service- og installationsforretningen. I 2. kvartal steg EBITA med 28 procent og blev 69 MSEK (54 MSEK), hvilket resulterede i en EBITA-margin på 5,0 procent (5,0 procent). Ordreindgangen steg med 21 procent og udgjorde 1.348 MSEK (1.117 MSEK). Ordreindgangen består primært af mindre og middelstore installationsprojekter og serviceopgaver.

LÆS OGSÅ: Ny dansk teknologi kan omdanne plastspild

Ordrebeholdningen var ved udgangen af 2. kvartal 31 procent højere end samme periode året før og beløb sig til 3.244 MSEK (2.467 MSEK).

”Vi er kommet pænt ud af andet kvartal, hvor vi har skabt en væsentlig forbedring i omsætning sammenlignet med første kvartal 2022. Vi oplever øget aktivitet på projektsiden, men især vores serviceforretning er kommet rigtig godt i gang i andet kvartal, hvilket ligger helt i tråd med vores vækststrategi. Konkurrencemyndighederne godkendte i juni vores køb af KT Elektric, og jeg glæder mig til at byde velkommen til 250 dygtige medarbejdere den 1. september, når vi påbegynder integrationen af virksomheden”, siger administrerende direktør i Bravida Danmark, Johnny Hey.

Bravida-koncernens samlede kvartalsrapport for 2. kvartal 2022 kan ses her.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup