Bred opbakning til ny karakterskala

TEKNIQ, SMVdanmark og Dansk Industri roser alle regeringens forslag til en ny karakterskala, der fjerner -3 og gør springet mellem en række karakterer i mindre. Det gavner især drenge og unge fra mindre ressourcestærke hjem, mener SMVdanmarks direktør.

Der bliver kortere spring mellem karaktererne i den nye skala.. Foto: ChatGPT

Regeringen vil med forslaget til en ny karakterskala bl.a. gøre op med kritikken af, at der er for langt mellem karaktererne 4-7 og 7-10. Samtidig fjerner forslag den negative karakter -3, men tilføjer muligheden for at sætte en stjerne ved et 12-tal for den helt ekstraordinære indsats.

”Der er for store forskelle midt på karakterskalaen. Forskellen mellem for eksempel 4 og 7 gør, at elever og lærere oplever, at 4-tallet slår for hårdt igennem på det samlede gennemsnit,” siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye.

“Regeringens bud på en ny karakterskala giver et mere retvisende og retfærdigt billede af elevernes udvikling i stedet for at efterlade en stor gruppe i gråzonen, som det er tilfældet i dag,” lyder det fra Maria Schougaard Berntsen, der er underdirektør i TEKNIQ i en kommentar til udspillet.

Den nye skal har otte trin: 0, 1, 2, 4, 6, 8, 10 og 12 - plus muligheden for at give 12 med en stjerne. Den tæller dog ikke med i gennemsnittet. Karakteren 2 er minimum for at bestå.

I Dansk Industri er underdirektør Mikkel Haarder enig i, at de store spring på midten ikke var rimelige. Derfor er han glad for, at man nu justerer på midter-karaktererne.

“Det er et vigtigt skridt i den rigtige retning for at skabe et mere nuanceret og motiverende uddannelsessystem, siger han til DR.dk

I SMVdanmark kalder adm. dir. Jakob Brandt det for “et klart fremskridt”, at -3 afskaffes så skalalen starter ved 0.

Han fremhæver også indførelsen af karakteren 12 med stjerne, som en vigtig justering, der gør det muligt at anerkende ekstraordinære præstationer.

"Vi har brug for, at vi som samfund belønner ambition, talent og faglig stolthed. Det handler ikke bare om karakterer, men om at vise, at vi sætter pris på unge, der tør gå forrest, tænker nyt og skaber løsninger. 12 med stjerne er et vigtigt skridt i den retning," siger Jakob Brandt. 

Han peger samtidig på, at den nuværende skala skaber for stor afstand mellem eleverne, hvilket den nye skala retter op på: 

"De store spring mellem karaktererne, især mellem 4 og 7 og 7 og 10, betyder i praksis, at små forskelle i præstation får stor betydning for gennemsnittet. Det rammer især drenge og unge fra mindre ressourcestærke hjem, mens elever fra hjem med stærkere forudsætninger har lettere ved at klare sig. Det er ikke retfærdigt, og derfor er det positivt, at den nye skala gør op med det," siger Jakob Brandt. 

Også i TEKNIQ er der tilfredshed med stjernen:

“Det sender et klart signal om at anerkende fagligt talent. Vi har brug for en kultur, hvor dygtighed og udvikling bliver værdsat i alle dele af uddannelsessystemet - uanset om det er i folkeskolen, erhvervsskolen eller universitet,” siger Maria Schougaard Berntsen. 

Regeringen lægger op til, at den nye karakterskala bliver implementeret på alle ungdomsuddannelser og voksen- og efteruddannelser fra august 2030, og i grundskolen og på de videregående uddannelser fra starten af studieåret 2031/32.

-emte

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

Hjælp når lokummet brænder - Svanemærket byggeri

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby