Building Green vokser til næste år

Messen for bæredygtige og energieffektive bygninger, Building Green, fik flere besøgende end forventet. Målet er, at messen næste år bliver større og får endnu flere besøgende.

Building Green-messen fik flere besøgende end forventet, og næste år skal messen blive endnu større. Foto: Building Green..

Building Green-messen har ramt en åre i markedet. Bæredygtige og energieffektive bygninger er et højaktuelt emne for politikere og på markedet. Derfor fik Building Green-messen i år på sit andet leveår flere besøgende end forventet.

Der var blandt andet oplæg fra Dansk Byggeri, Dansk Industri og fra klima-, energi- og bygningsminister, Martin Lidegaard.

Folkene bag Building Green havde i år forventet at nå lidt over 3000 besøgende. Men besøgsantallet sneg sig helt præcist op på 3384.

”Når vi oplever så stor tilslutning, giver det os en tro på, at vi kan vokse til næste år,” siger Mette Post, Senior Project Manager i Building Green.

Om Building Green

Building Green er årlig messe, der har fokus på bæredygtige og energieffektive bygninger. Messen holdes i Forum i København, og i år var der lidt over 100 stande. Til næste års messe tages første sal i Forum med, og forventningen er at nå op på 130-150 stande.

Hun har allerede fået henvendelser fra folk, der stærkt overvejer at købe en stand til næste år.

”Det er jo kun andet år i år, at vi afholder messen, og vi har godt kunnet mærke, at nogle lige har skullet se an, om det kan betale sig at have en stand på messen.,” siger Mette Post.

Fagligt mødested
Næste år vil messen også have udstillere på Forums første sal, som ikke blev taget i brug i år bortset fra et enkelt seminar. Målet for næste års messe er, at der vil være omkring 130-150 stande mod de omkring 100 i år.

”En del af udstillerne har allerede fået ordrer nu efter at have haft stand på messen. Det viser jo også, at messen er en succes,” siger Mette Post.

Building Green rammer den målgruppe af besøgende, som er målet: Arkitekter, bygherrer, bygningskonstruktører og andre beslutningstagere inden for byggeri.

Building Green er en mulighed for at blive fagligt opdateret og for at få dialog og diskussion på tværs.

Messen afholdes næste år den 9. og 10. oktober i Forum i København, hvor forventningen er 4000 besøgende.

Building Green-messen fik flere besøgende end forventet, og næste år skal messen blive endnu større. Foto: Building Green..

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

20.10.2025Installator.dk

EU sætter slutdato for russisk gas

20.10.2025Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

20.10.2025Installator.dk

InstallatørGruppen udvider i Schweiz med tredje virksomhed

17.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.10.2025

Sted

Online + classroom

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

København NV