Business Center Bornholm til Building Green

Energivejledning og efteruddannelse kan betale sig – også andre steder end på Bornholm.

Mere end en fjerdedel af Bornholms håndværkere har taget en grøn efteruddannelse..

På Bornholm har man en branche, der i særlig grad er kompetent og målrettet kan føre de energirigtige projekter til døren. Det mener Camilla Sandfeld fra Business Center Bornholm. Årsagen til Bornholms succes inden for energirigtig renovering er blandt andet øens grønne efteruddannelse.

Building Green-messen i Forum i København er 9.-11. oktober.

Hver fjerde håndværker på Bornholm har taget efteruddannelsen ’Grøn Håndværker. Den har en varighed på fire uger.

”Det er vigtigt for håndværkeren at vide noget om den løsning, kunden bliver anbefalet”, siger projektchef Camilla Sandfeld.

Læs også: Mest ambitiøse energirenovering

Om Business Center Bornholm

Business Center Bornholm er indgangsportalen til virksomhedsrådgivning og den lokale erhvervsservice på Bornholm. Her arbejder en række konsulenter, der hver har sit speciale, og som sammen giver et godt rådgivningstilbud til de bornholmske virksomheder.

En grundig uddannelse er med til at give håndværkeren større kompetencer inden for energirenovering, og dermed den erfaring, det kræver at anbefale løsninger til kunderne. Derfor udbyder Campus Bornholm den fire uger lange efteruddannelse, som 146 svende har taget - mere end en fjerdedel af de bornholmske håndværkere.

Hvis mester er Energivejleder og har håndværkere ansat, som er efteruddannet på ’Grøn Håndværker’, har virksomheden mulighed for at blive sat på ’Den grønne liste’. En liste som kan garantere kompetencer indenfor og kendskab til grøn renovering.

Du kan høre mere om grøn efteruddannelse og andre projekter inden for grønt byggeri ved Business Center Bornholms stand til Building Green messen i Forum 9.-10. oktober.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup