Bygge-app vinder pris og præsterer vild vækst

Danske Dalux er nu hædret med EY’s Entrepreneur of the Year, samtidigt med at virksomheden runder 300 medarbejdere. Virksomheden vokser for syvende år i træk med over 50 procent.

Torben og hans bror, Bent Dalgaard, glæder sig over den stabile fremgang, og de nyder den ro, det giver at være et familieejet foretagende, hvor man kan tage vigtige, langsigtede beslutninger om teknologi og markeder uden at være under pres fra investorer med krav om kortsigtet profit. Stifterne af Dalux Bent Dalgaard (tv) og Torben Dalgaard. Foto: Dalux..

Dalux har ramt en guldåre med deres førende løsning til mobilvisning af 3D-tegninger til byggebranchen. Løsningen skaber transparens i en branche, hvor det tidligere kunne være svært at opdage og få udbedret fejl i tide.
Behovet for løsningen udmønter sig i kunder i 147 lande, og senest holdt Dalux et brugersemniar med 150 tilmeldte i Chile.

Entrepreneur of the Year
Firmaets performance udløste for nylig den prestigefyldte vækstpris “Entrepreneur of the Year” først i Københavner-regionen og den 24. november nationalt. Prisen uddeles af Ernst & Young, dels på baggrund af rå regnskabstal, dels en kvalitativ vurdering af hver kandidat til prisen.
Modsat mange andre priser, skal man ikke indstille sig selv eller betale et gebyr for at komme med. Dalux’ nærmeste konkurrenter til prisen var Flügger, Werd, Wash World og Better Energy.

“Vi forventer at kunne blive ved med at vokse med nogenlunde samme vækstrate, og vi bør kunne tidoble vores omsætning i løbet af 6-8 år. Markedet er der, hvis vi er dygtige nok”, siger Torben Dalgaard, CEO i Dalux og medejer.

Torben og hans bror, Bent Dalgaard, glæder sig over den stabile fremgang, og de nyder den ro, det giver at være et familieejet foretagende, hvor man kan tage vigtige, langsigtede beslutninger om teknologi og markeder uden at være under pres fra investorer med krav om kortsigtet profit.
Væksten kommer dog ikke uden udfordringer for det nu 300 medarbejdere store selskab i København.

“Vi rundede 300 medarbejdere i slutningen af oktober, og vi har fortsat brug for at ansætte nye. For nylig havde vi 45 medarbejdere på ledertræning, hvor den eneste leder for få år siden var mig”, siger Torben Dalgaard.

Læs også: Bedre styr på materiel, værktøj og byggestrømstavler

Dalux vokser eksponentielt og det betyder at mange medarbejdere starter hvert år. Dalux gør meget for at skabe sammenhold og har senest været på Mallorca med alle medarbejdere fra de 25 kontorer i Europa.

“Vores egne evne til at vokse organisationen er begrænsningen for væksten. Det stresser enhver organisation at vokse 60 procent, og når det sker hvert år, så kræver det stort fokus på ledelse, arbejdsmiljø, ansvarsfordeling og udvikling af medarbejdere”, siger Torben Dalgaard.

I en tid med rift om dygtige medarbejdere har Dalux siden sommerferien ikke haft opsigelser, hvor 1 million danskere har skiftet job de seneste 12 måneder.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

23.02.2026Installator.dk

Regeringen vil investere 14,9 mia. kr. i national kystbeskyttelse

23.02.2026KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

20.02.2026Installator.dk

Regeringen lancerer totalberedskab og akutpakke på 1,2 mia. kr.

20.02.2026Installator.dk

DK EL: Udenlandsk arbejdskraft nødvendig – men bureaukratiet vokser

20.02.2026Installator.dk

International arbejdskraft er afgørende – og udenlandske kolleger klarer sig selv

20.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere og bedre registrering af hændelser og nærved-ulykker

20.02.2026Coromatic A/S

Sponseret

Coromatic indgår aftale med Conapto i milliardklassen om fortsat udvikling af AI-kapacitet i Stockholm

19.02.2026Installator.dk

Nye tal: Tyverier fra varebiler falder markant

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online