Byggebranchen savner diversitet og inklusion

Ni ud af ti medarbejdere i byggebranchen er mænd, og den udvikling har stået stille de seneste ti år, viser tal fra Danmarks Statistik. I Kemp & Lauritzen tager de nu helt nye midler i brug for at flytte virksomheden og medarbejdersammensætningen hen imod en endnu mere bæredygtig fremtid. Sammen med CBS Executive Fonden og CBS starter virksomheden et 3-årigt forskningsprojekt, der skal belyse diversitet og inklusion i byggebranchen.

Ni ud af ti medarbejdere i byggebranchen er mænd, og den udvikling har stået stille de seneste ti år, viser tal fra Danmarks Statistik. I Kemp & Lauritzen tager de nu helt nye midler i brug for at flytte virksomheden og medarbejdersammensætningen hen imod en endnu mere bæredygtig fremtid. Foto: Kemp & Lauritzen..

Sara Louise Muhr, professor på CBS, og en af verdens førende forskere inden for diversitet står i spidsen for projektet, der gennemføres som et case-studie af Kemp & Lauritzen. Formålet er at bidrage til øget diversitet og inklusion i byggebranchen samt i samfundet generelt og ikke mindst hos Kemp & Lauritzen. Her er andelen af kvinder kun på 8,4 procent. Det er dog ikke alene køn, der afspejler diversitet, men også seksuel orientering, religion, alder, etnisk oprindelse eller nationalitet, oplyser Thomas Thorsøe, der er HR-direktør i Kemp & Lauritzen.    

”Det her er en stor udfordring for os i byggebranchen, hvor diversitet og inklusion ikke tidligere har været i fokus, hvilket er en skam. Masser af forskning viser, at diversitet giver mere produktivitet, skaber bedre resultater og øger arbejdsglæden hos medarbejderne. Og det passer rigtig godt til vores ambition i Kemp & Lauritzen, hvor vi vil være en af Danmarks bedste arbejdspladser”, siger Thomas Thorsøe.

Læs også: Nye miljøkrav kalder på digitalisering i byggebranchen

Han fortæller, at projektet på sigt har til formål at øge rekrutteringsbasen for virksomheden, så den bredere afspejler samfundets sammensætning. En ambition, der kan lykkes for Kemp & Lauritzen, hvis de formår at få afdækket især ledernes motivation for inkluderende ledelse, mener Sara Louise Muhr. 

”Vi forventer, at vores resultater forskningsmæssigt vil bidrage til en mere generel forståelse for, hvordan vi kan bryde med bias og diskrimination gennem ledelsesudvikling, frem for regelsæt. Og så er det vores forventning, at vi vil kunne bidrage med en række værktøjer og metoder, som byggebranchen og samfundet generelt vil kunne drage nytte af i arbejdet med at sikre en mere inkluderende ledelse og mangfoldig medarbejdersammensætning”, siger Sara Louise Muhr.

- PiB

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøde 2025 - Kolding

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

20.01.2025Installator.dk

Der skal mere fart på de grønne energiløsninger

20.01.2025Installator.dk

VVS-firma i Herning bliver en del af InstallatørGruppen

17.01.2025Inspectly ApS

Sponseret

Ny podcast-episode af Kvalitetsklubben i 2025

15.01.2025Installator.dk

Bravida på vej med Nordjyllands største teknikhus

14.01.2025Installator.dk

Organisationer vil fremme inklusion og diversitet

14.01.2025Geovent

Sponseret

Geovent A/S kickstarter 2025 med en ny strategi og nye mål for fremtiden!

14.01.2025Installator.dk

Nye millioner til mere bæredygtighed i byggeriet med teknologi

14.01.2025Alcadon ApS

Sponseret

Vi har taget vores egen medicin!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle