Byggeomkostninger stiger for sjette kvartal i træk

I andet kvartal 2022 steg de samlede omkostninger ved at bygge ny bolig med 3,6 procentpoint i forhold til første kvartal 2022, fortæller Danmarks Statistik.

Den årlige udvikling viser, at arbejdsomkostningerne ligeledes steg i alle byggefag med samlet set 2,4 procentpoint. Foto: Danmarks Statistik.

De samlede byggeomkostninger er steget for sjette kvartal i træk. I andet kvartal 2022 steg de samlede omkostninger ved boligbyggeri med 3,6 procentpoint. Dette skyldtes en stigning i de samlede materialeomkostninger på 3,8 procentpoint og en stigning i arbejdsomkostninger på 3,1 procentpoint.

De samlede omkostninger til at bygge et enfamiliehus steg 3,8 procentpoint, da materialeomkostninger steg med 4,0 procentpoint, mens arbejdsomkostninger steg med 3,1 procentpoint. For byggeri af etageboliger steg de samlede omkostninger med 3,1 procentpoint, grundet en stigning i materialeomkostninger på 3,1 procentpoint og en stigning i arbejdsomkostninger på 3,0 procentpoint.

LÆS OGSÅ: Enkel opbevaringsplads i drømmebadet

De største kvartalsvise stigninger var inden for murerarbejde, tømrer- og snedkerarbejde samt jord- og betonarbejde med hhv. 4,7, 4,7 og 4,1 procentpoint. Betonelementarbejde og el-arbejde havde de mindste stigninger på henholdsvis 1,4 og 2,0 procentpoint.

Bred stigning i både arbejds- og materialeomkostninger

Fra første til andet kvartal 2022 steg arbejdsomkostningerne, i modsætning til kvartalet før, i alle byggefag. Stigningerne varierede fra 3,6 procentpoint for murerarbejde og el-arbejde til 2,2 procentpoint for malerarbejde. Materialeomkostninger steg ligeledes i alle byggefag. De største kvartalsvise stigninger var for murerarbejde, tømrer- og snedkerarbejde samt jord- og betonarbejde med hhv. 5,4, 5,3 og 4,4 procentpoint. De mindste stigninger var inden for betonelementarbejde og el-arbejde med henholdsvis 1,0 og 1,4 procentpoint.

LÆS OGSÅ: Her er Energistyrelsens vigtigste energispareråd

Den årlige udvikling viser fortsat stigende byggeomkostninger

Fra andet kvartal 2021 til andet kvartal 2022 steg byggeomkostninger samlet set med 9,9 procentpoint. Dette skyldes især udviklingen i omkostninger til materialer, som i samme periode steg med 13,1 procentpoint. Her var de største stigninger inden for tømrer- og snedkerarbejde samt malerarbejde med henholdsvis 16,0 og 13,6 procentpoint, hvorimod betonelementarbejde med 9,5 procentpoint havde de mindste stigninger i materialeomkostninger. Udviklingen i materialeomkostninger skal ses i lyset af kraftigt stigende producent- og importpriser.

Den årlige udvikling viser, at arbejdsomkostningerne ligeledes steg i alle byggefag med samlet set 2,4 procentpoint. Jord- og betonarbejde havde den største stigning på 3,0 procentpoint, mens den mindste stigning var inden for malerarbejde med 1,0 procentpoint.

-AKJ

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup