BYGGERI’20 bliver til BYGGERI’22

Forsøget på at inddæmme spredningen af coronavirus har haft konsekvenser for årets BYGGERI-messe, der nu er udskudt til 2022.

Tusindvis af byggeriinteresserede mennesker, der går op og ned ad hinanden, er ikke helt foreneligt med de nuværende afstandregler. Foto: Byggerimessen..

Danske Byggecentre, der står bag BYGGERI-messerne med titusindvis af deltagere, udskød i marts årets messe, BYGGERI ’20, som direkte konsekvens af regeringens foranstaltninger til forebyggelse og inddæmning af udbredelsen af coronavirus.

Læs også: Danmark søger om værtskab for de næste Euroskills

Siden da har arrangørerne Danske Byggecentre arbejdet hårdt på at finde en mindelig løsning og en ny dato. Nu er der fundet en ny dato for messen, og alle udstillere får deres standleje tilbagebetalt.

”Det er vigtigt for os at handle ansvarligt. Vore udstilleres og de besøgendes sikkerhed og tryghed er afgørende. Og med de usikre udsigter for mindsket smittefare, går der betydeligt længere tid, end vi først antog, før det er forsvarligt at samle så mange besøgende, som vi gør på BYGGERI-messen”, siger Palle Thomsen, administrerende direktør i Danske Byggecentre, der arrangerer messen.

Samtidig er erhvervslivet voldsomt ramt af den heftige økonomiske usikkerhed, der har hersket siden marts. Og sådan vil det forventeligt være i lang tid endnu.

Respekt for usikkerheden
”Vi har dyb respekt for, at konsekvenserne af covid-19 kan ramme bredt. For mange handler de næste mange måneder ikke om messer, men om at få deres virksomheder styret sikkert gennem krisen. Det tager vi hensyn til”, siger Palle Thomsen.

Arrangørerne har derfor vedtaget, at BYGGERI’20 bliver til BYGGERI’22, der afholdes 1. til 4. marts 2022 i MESSE C i Fredericia.

Sideløbende med at finde en ny dato, har arrangørerne bag messen været fokuserede på at afsøge alle muligheder for økonomisk at tilgodese og kompensere udstillere på BYGGERI'20.

”Messeudvalget og bestyrelsen i Danske Byggecentre har besluttet at tilbagebetale de indtægter, vi har haft fra messen, hurtigst muligt. Hvilket i praksis betyder, at alle udstillere får deres standleje retur”, siger Palle Thomsen.

Læs også: DM i Skills tiltrækker nye VVS-talenter

”Vi håber, at tingene langsomt men sikkert lysner, og vi ser frem til at komme i gang med at planlægge BYGGERI'22, som vi gør til en fantastisk messe for alle. Både for udstillere og besøgende”.

- SMF

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Coronakrisen

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding