Byggeriet står samlet bag videncenter

Regeringen vil lukke Videncenter for energibesparelser i bygninger. Men det er en dårlig ide, mener byggeriets organisationer, der sammen har skrevet et brev til ministeren.

"Hvis centret lukker, går den viden, der er blevet opbygget, tabt”, siger direktør Michael H. Nielsen fra Dansk Byggeri. Foto: Ricky John Molloy..

Den melding har fået en lang række af byggeriets organisationer til at skrive en fælles henvendelse til energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) i håb om at få videreført videncentret. Det skriver Licitationen.

I det fælles brev argumenteres der for, at videncentret udgør en væsentlig faktor i forhold til, at bygge- og installationsbranchen kan formå at energieffektivisere den bestående bygningsmasse.

Ærgerligt at lukke det
En af organisationerne bag brevet er Dansk Byggeri, der håber, at regeringen skifter mening.

”Det ville være ærgerligt at lukke videncentret nu. De er kommet bredt rundt blandt bygningsejerne og har formidlet væsentligheden af energibesparelser i bygninger. Hvis centret lukker, går den viden, der er blevet opbygget, tabt”, siger direktør Michael H. Nielsen fra Dansk Byggeri til Licitationen.

Læs også: Energirenovering af boliger er gået i stå

Blandt de øvrige underskrivere af brevet er Foreningen af Rådgivende Ingeniører, Tekniq og Håndværksrådet.

Videncenter for energibesparelser i bygninger blev etableret i 2008 som led i en energipolitisk aftale og har siden fået en bevilling på fem millioner kroner årligt. 

-SSM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Saml din kalibrering ét sted: Én proces for alle Klasse A-pyranometre (ISO 9060:2018 Class A) på tværs af dine solcelleanlæg

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Installator.dk

Fjernvarmen kræver højere prioritet i elnettet

Installator.dk

Velkommen-koncernen er nu erklæret konkurs

Installator.dk

A&O er tæt på at overtage norske Elektroimportøren

Installator.dk

Batterier går fra tilvalg mod standard: Grossist oplever markant skift i efterspørgslen

Installator.dk

Fenagy vil byde på Kredsløbs store varmepumpeprojekt

Installator.dk

Venstre fastholder: Vil ikke gennemtvinge udfasning af gasfyr

Installator.dk

Geberit lancerer forbrugerkampagne på tv og streaming

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle