Coronakrisen giver nye opgaver for udlejningsvirksomhed

Forårets og sommerens mange aflyste festivaler og øvrige events påvirker Ajos. Dog har virksomheden formået at finde nye projekter.

Ajos plejer at udleje el-tavler og andet udstyr til sommersæsonens festivaler og events. Nu oplever virksomheden dog efterspørgsel fra andre typer kunder. Foto: Ajos..

COVID-19 har vendt op og ned på alt og fjernet meget af den hverdag og de rutiner, som tidligere formede de normale omstændigheder - både for borgere og virksomheder. Som utallige andre i branchen mærker udlejningsvirksomheden Ajos også de mange følgevirkninger, der er kommet af krisen. 

Under normale omstændigheder ville foråret og sommeren være en travl tid for Ajos' afdeling for midlertidige installationer, da festivaler, dyrskuer og en lang række øvrige events over hele landet plejede at bestille el-tavler, kabler og lysmaster til sine arrangementer.

“Vi plejer at udleje hundredvis af el-tavler og lysmaster samt flere kilometer kabler til mange festivaler, dyrskuer og en stribe af andre større eller mindre events. Efterspørgslen plejer at være stor fra 1. maj og til efter sommeren, men corona situationen i Danmark har dikteret en anden hverdag, og det kan vi ikke ændre på”, siger Ronnie Lindfoss, elinstallatør i Ajos' afdeling for midlertidige installationer.

Krisen giver anderledes opgaver 
Vinteren blev brugt på at efterse og klargøre tavler, kabler og lysmaster til den forventede efterspørgsel, men en del af udstyret har nu fundet vej til andre kunder. Ajos' nylige flytning af deres sjællandsafdeling fra Hvidovre til Køge har betydet nye kunder i lokalområdet. 

Derudover har COVID-19 epidemien i sig selv ført direkte til nye ordrer i form af levering af hovedtavler og kabler til flere af myndighedernes midlertidige corona-testcentre ved København.

Læs også: Grøn fornuft at renovere for milliarder i en coronatid

Ajos bidrager i forvejen i kraft af sin rolle som byggepladsentreprenør på Nyt Hvidovre Hospital, hvor de blandt andet har etableret 16 modtagestuer i en montagehal i en del af det 600 kvadratmeter store råhus. 

Her er nu strøm, lys, vand og varme til modtagelse af patienterne, før de kan overføres til en hospitalsstue. Ajos leverede og opstillede desuden en hejs, der udelukkende anvendes som indgang for coronasmittede.

Leje i en usikker tid
Der er dog fortsat klargjort udstyr på lager hos Ajos - klar til levering og opsætning. En lejemulighed, der kan give god mening i denne krisetid.

“For alle de installatører, som i disse udfordrende tider ikke har lyst til at foretage store investeringer i nyt udstyr, kan det være en fordel at leje eksempelvis tavler, kabler eller lys. På den måde har de ikke mange penge låst i en investering i en usikker tid”, siger Ronnie Lindfoss og tilføjer:

“Der er stadig mange aktiviteter i byggeriet, og her er vi fortsat leveringsdygtige med kort varsel. Skulle der være private virksomheder eller offentlige institutioner, som i disse tider har brug for midlertidige installationer, kan vi også hjælpe dem. Vi har grej stående parat, og kunderne kan få præcis den løsning, de ønsker. Vi kan levere udstyret som ren udlejning, eller vores elektrikere kan varetage opstillingen og etableringen af udstyret. Så er kunden helt sikker på, at alt fungerer, når de er færdige”.

 - HCL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup