Coronakrisen rammer installationsbranchen hårdt

Danske el- og VVS-installationsvirksomheder mærker mere end den øvrige bygge- og anlægsbranche, hvordan virusudbruddet påvirker omsætningen og den daglige drift. Det afslører en ny opgørelse.

Undersøgelsen viser, at cirka halvdelen af installationsvirksomhederne i branchen føler sig delvist, eller meget påvirkede af coronakrisen. .

Danmarks Statistik har netop udgivet en række opgørelser, der viser, hvordan coronaepidemien påvirker de forskellige brancher i det danske erhvervsliv. Og installationsbranchen kan endvidere tydeligt mærke de konsekvenser, som virussen har forårsaget. 

Tallene fra Danmarks Statistik viser således, at tre ud af fire virksomheder i installationsbranchen oplever, at omsætningen er blevet reduceret. 58 procent af elinstallationsvirksomhederne oplever en nedgang i omsætningen på 0 til 25 procent, mens 23 procent oplever en endnu større nedgang. 

For VVS- og blikkenslagervirksomhederne er det 50 procent, der oplever en nedgang i omsætningen på 0 til 25 procent, mens 26 procent oplever et mere markant fald. 

Læs også: Beskæftigelsen i installationsbranchen går nedad

”Tallene stemmer overens med Tekniq Arbejdsgivernes egen medlemsundersøgelse og tegner et tydeligt billede af en branche, som er under pres. Selvom det selvfølgelig er bedre at bevare 75 procent af omsætningen end slet ikke at have nogen omsætning, så er der ingen tvivl om, at installationsbranchen er hårdt ramt af følgerne af coronaepidemien”, siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i Tekniq Arbejdsgiverne.

Installatørerne har det sværest
Set i forhold til den øvrige bygge- og anlægsbranche, er installationsbranchen den del af branchen, hvor flest rapporterer om, at de er meget eller noget påvirkede af de inden- og udenlandske restriktioner.

Omkring halvdelen af installationsbranchen føler sig meget eller noget påvirket, hvor det til sammenligning gælder for 19 procent af anlægsentreprenørerne eller 31 procent af virksomhederne indenfor tømrer- og bygningsvirksomhederne.

”Selvom installationsvirksomhederne for nuværende forsøger at klare sig igennem krisen med hjemsendelser, afvikling af ferie og måske afskedigelser, så er det klart, at man som virksomhed ikke kan tåle at være i denne situation for længe”, siger Maria Schougaard Berntsen og uddyber:

Læs også: Brancheorganisation: Bedre sent end aldrig for erhvervsskoleeleverne

”Derfor er der brug for at øge den økonomiske aktivitet i det danske samfund, så der kan komme fuld gang i forretningen igen. Det gælder ikke kun i installationsbranchen men hele vejen rundt. For når der er stor usikkerhed i erhvervslivet eller hos forbrugerne, så er man også mere forbeholden overfor at investere i eksempelvis nyt digitalt udstyr i produktionshallen eller en ny varmepumpe til privatboligen”.

Der er tale om de første tal fra Danmarks Statistik, som beskriver virksomhedernes egen situation, siden coronakrisen tog fart, og statsministeren på et pressemøde den 11. marts delvist lukkede landet ned.

- HCL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

Hjælp når lokummet brænder - Svanemærket byggeri

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby