CTS-anlæg trues af hacking

Der er ikke kun bankoplysninger og statshemmeligheder, der er i risikozonen for at blive hacket. Også CTS-anlæg kan hackes med alvorlige følger, advarer Trend Control Systems.

CTS-anlæg kan også være genstand for hacking. Med store konsekvenser til følge..

Da hackergruppen Dragonfly i 2014 hackede energivirksomheders CTS-anlæg, var det et vidnesbyrd om, at ikke kun personfølsomme-, økonomi-, og produktionsoplysninger er genstande for hacking. 

Virksomheder og produktionsanlæg kan nemlig lægges ned, hvis CTS-anlægget hackes. Derfor peger flere på, at det bør sikres mod hacking.

Læs også: CTS-anlæg sikrer store energibesparelser hos DS Smith

”Vi mener, at der er tale om reelle trusler, som bygningsejerne og brugerne skal være særskilt opmærksomme på. Man kunne i princippet forestille sig risikoscenarier, hvor kølingen af serverrum i virksomheder ”lægges ned”, og serverne dermed brænder sammen”, siger Søren Eriksen, Business Development Manager hos Trend Control Systems, der er en af de førende leverandører af CTS-anlæg. Og risikoen kan ligge mange steder, vurderer han.

”Det kunne også være store supermarkeder og fødevarelagre, hvor køleanlæggene sættes ud af funktion. Eller det kunne være hospitaler, hvor hele afsnit afskæres fra energiforsyning. Konsekvenserne – både menneskelige og økonomiske – vil i sagens natur være store”, siger han.

Læs også: Nye digitale værktøjer skal hjælpe fagfolk

Cyber security er derfor vigtigt, hvis man skal dæmme op for risikoen, vurderer Søren Eriksen.

”Vi så meget gerne, at branchen generelt havde større fokus på problemstillingen. Vi har netop lanceret en ny version af vores systemsoftware, Trend 963 v3.71, der i særlig grad har fokus på cyber security. 963 v3.71 har blandt andet funktioner, der gør, at Trend CTS-anlæg kan indstilles efter individuelle IT-sikkerhedskriterier, har udvidet audit log funktioner samt anvender digitale sikkerhedscertifikater og krypteret datatransmission”, siger han.

Søren Eriksen mener derudover, at man som kunde skal sørge for, at undercentralerne er forsynet med den seneste firmwire fra leverandøren, samt at der er en høj passwordbeskyttelse.

-JPN

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Tak for besøget på The Security Event 2026

Installator.dk

El-varebiler står for fire ud af ti nyregistreringer

Installator.dk

InstallatørGruppen køber elinstallatør i Bern

Installator.dk

Ny segmentdirektør for EL i Lemvigh-Müller

Installator.dk

El & Teknik 2026 sætter ny besøgsrekord

Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter sit opkøbstogt

Installator.dk

Nekrolog: Per Alberg

Installator.dk

Digitalisering som drivkraft: Sådan har teknologi løftet installationsbranchen

Installator.dk

Nordic Solar presset af solmarkedet – skifter strategi mod batterier

Installator.dk

Nye testfaciliteter skal styrke sikkerheden omkring batterier

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle