Damixa fører den fornemme designtradition videre.

Med den nye A-Pex vandhane præsenterer Damixa et nyt designprodukt. Tidligere har Damixa lanceret to vandhaner med banebrydende design, der kan siges at være helt unikke i dag. Det var G-Type og Arc. Sidstnævnte er designet af Damixas egne designere og begge produkter har vundet en red dot design award. Nu er turen kommet til A-Pex, som er designet af den danske designer Anders Hermansen. Vandhanen har en unik form og funktion, der er moderne, minimalistisk og nytænkende funktionel.

”At udvikle et såkaldt designprodukt er et projekt som strækker sig over lang tid og involverer mange personer. En vigtig gruppe har været brugerne. Vi har i løbet af designprocessen lyttet til brugernes krav og ønsker til, hvordan en vandhane skal se ud og bruges. Dette arbejde har primært resulteret i, at reguleringen af vandet sidder på toppen af vandhanen. Deraf navnet A-Pex. Dette giver vandhanen ikke bare et unikt udseende, men også en unik funktion”, siger Claus Rosager, VP Research & Development. Han fortsætter ”forbrugernes ønsker har stillet krav til både designeren såvel som Damixas udviklingsafdeling, der har udviklet en ny type reguleringsenhed til brug i A-Pex modellen.

Anders Hermansen som har designet A-Pex, har arbejdet med flere andre førende danske virksomheder. Siden slut-firserne har han udviklet profil-produkter sammen med B&O. Med A-Pex fra danske Damixa føres den fornemme designtradition videre.
 
A-Pex repræsenterer toppen af dansk design, processen har været spændende og udfordrende, og resultatet forener på fornemste vis Damixas såvel som brugernes krav til funktionalitet og design. A-Pex er på lager fra maj 2013.

Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til Damixa, tlf.: 63 10 22 10, på e-mail: damixa@damixa.com eller på www.damixa.dk  

Damixa er en danskejet virksomhed med hovedkvarter i Odense NØ. Damixa blev grundlagt i 1932 og er i dag kendt i hele verden for flot og stilrent, dansk design, høj funktionalitet og stor brugervenlighed. Det er kvaliteter der har været i højsædet siden Damixa blev grundlagt, og sådan vil det også være i fremtiden. Læs mere om virksomheden og om alle vores produkter på damixa.dk

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brunata A/S

Sponseret

Kronik: Vand er en knap ressource, men ingen tør tale om den åbenlyse løsning

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten