Damixa fører den fornemme designtradition videre.

Med den nye A-Pex vandhane præsenterer Damixa et nyt designprodukt. Tidligere har Damixa lanceret to vandhaner med banebrydende design, der kan siges at være helt unikke i dag. Det var G-Type og Arc. Sidstnævnte er designet af Damixas egne designere og begge produkter har vundet en red dot design award. Nu er turen kommet til A-Pex, som er designet af den danske designer Anders Hermansen. Vandhanen har en unik form og funktion, der er moderne, minimalistisk og nytænkende funktionel.

”At udvikle et såkaldt designprodukt er et projekt som strækker sig over lang tid og involverer mange personer. En vigtig gruppe har været brugerne. Vi har i løbet af designprocessen lyttet til brugernes krav og ønsker til, hvordan en vandhane skal se ud og bruges. Dette arbejde har primært resulteret i, at reguleringen af vandet sidder på toppen af vandhanen. Deraf navnet A-Pex. Dette giver vandhanen ikke bare et unikt udseende, men også en unik funktion”, siger Claus Rosager, VP Research & Development. Han fortsætter ”forbrugernes ønsker har stillet krav til både designeren såvel som Damixas udviklingsafdeling, der har udviklet en ny type reguleringsenhed til brug i A-Pex modellen.

Anders Hermansen som har designet A-Pex, har arbejdet med flere andre førende danske virksomheder. Siden slut-firserne har han udviklet profil-produkter sammen med B&O. Med A-Pex fra danske Damixa føres den fornemme designtradition videre.
 
A-Pex repræsenterer toppen af dansk design, processen har været spændende og udfordrende, og resultatet forener på fornemste vis Damixas såvel som brugernes krav til funktionalitet og design. A-Pex er på lager fra maj 2013.

Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til Damixa, tlf.: 63 10 22 10, på e-mail: damixa@damixa.com eller på www.damixa.dk  

Damixa er en danskejet virksomhed med hovedkvarter i Odense NØ. Damixa blev grundlagt i 1932 og er i dag kendt i hele verden for flot og stilrent, dansk design, høj funktionalitet og stor brugervenlighed. Det er kvaliteter der har været i højsædet siden Damixa blev grundlagt, og sådan vil det også være i fremtiden. Læs mere om virksomheden og om alle vores produkter på damixa.dk

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Annonce

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams