Damixa får ny adresse i Odense

FM Mattsson Mora Group Danmark, også kendt som Damixa, flytter i slutningen af 2020 til et nyt erhvervslejemål i det sydvestlige Odense.

”Flytningen vil ikke påvirke vores leveringsevne. Vi har fokus på at bevare det høje serviceniveau, som Damixa er kendt for”, siger Henrik Egelund, adm. direktør og product supply director i FM Mattsson Mora Group Danmark. PR-foto. .

Armaturproducenten FM Mattsson Mora Group Danmark, også kendt som Damixa, flytter i fjerde kvartal af 2020 til nye lokaler i Odense SV.

Virksomheden har hidtil haft hovedsæde på Østbirkvej 2 i Odense NØ, men vinker nu farvel til de historiske bygninger, da det nuværende lejemål udløber.  

”Det har været afgørende for os, at virksomheden bliver i Odense. Nu siger vi farvel til de bygninger, der har huset Damixa siden 1968 og flytter til et moderne hus, der passer bedre til vores fremtidige fokus og aktiviteter i FM Mattsson Mora Group Danmark”, siger Henrik Egelund, adm. direktør og product supply director i FM Mattsson Mora Group Danmark.

Armaturproducenten får med sin nye adresse på 4.000 kvadratmeter en central beliggenhed med optimale tilkørselsforhold for samarbejdspartnere og medarbejdere, oplyser Henrik Egelund, der desuden understreger, at flytningen ikke kommer til at påvirke kundernes serviceoplevelse.

Læs også: Panasonic flytter produktionen af varmepumper til Europa

”Flytningen vil ikke påvirke vores leveringsevne. Vi har fokus på at bevare det høje serviceniveau, som Damixa er kendt for”, siger Henrik Egelund.

Det nye hovedsæde i Odense SV giver desuden mulighed for at styrke brand, produktudvikling og distribution til det nordeuropæiske marked, lyder vurderingen.  

I forlængelse af flytningen overvejes det at lukke montageafdelingen. Salgskontoret og showroomet i Brøndby vil ikke blive berørt.

- HL

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle