Damixa får ny adresse i Odense

FM Mattsson Mora Group Danmark, også kendt som Damixa, flytter i slutningen af 2020 til et nyt erhvervslejemål i det sydvestlige Odense.

”Flytningen vil ikke påvirke vores leveringsevne. Vi har fokus på at bevare det høje serviceniveau, som Damixa er kendt for”, siger Henrik Egelund, adm. direktør og product supply director i FM Mattsson Mora Group Danmark. PR-foto. .

Armaturproducenten FM Mattsson Mora Group Danmark, også kendt som Damixa, flytter i fjerde kvartal af 2020 til nye lokaler i Odense SV.

Virksomheden har hidtil haft hovedsæde på Østbirkvej 2 i Odense NØ, men vinker nu farvel til de historiske bygninger, da det nuværende lejemål udløber.  

”Det har været afgørende for os, at virksomheden bliver i Odense. Nu siger vi farvel til de bygninger, der har huset Damixa siden 1968 og flytter til et moderne hus, der passer bedre til vores fremtidige fokus og aktiviteter i FM Mattsson Mora Group Danmark”, siger Henrik Egelund, adm. direktør og product supply director i FM Mattsson Mora Group Danmark.

Armaturproducenten får med sin nye adresse på 4.000 kvadratmeter en central beliggenhed med optimale tilkørselsforhold for samarbejdspartnere og medarbejdere, oplyser Henrik Egelund, der desuden understreger, at flytningen ikke kommer til at påvirke kundernes serviceoplevelse.

Læs også: Panasonic flytter produktionen af varmepumper til Europa

”Flytningen vil ikke påvirke vores leveringsevne. Vi har fokus på at bevare det høje serviceniveau, som Damixa er kendt for”, siger Henrik Egelund.

Det nye hovedsæde i Odense SV giver desuden mulighed for at styrke brand, produktudvikling og distribution til det nordeuropæiske marked, lyder vurderingen.  

I forlængelse af flytningen overvejes det at lukke montageafdelingen. Salgskontoret og showroomet i Brøndby vil ikke blive berørt.

- HL

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle