DAN-EL hædret som årets lærlingeplads i Sydjylland

Hos DAN-EL går de målrettet efter at give deres lærlinge ansvar, så de fastholder motivationen og udvikler sig bedst muligt. Den tilgang blev anerkendt til Fagenes Fest i Sydjylland, hvor installationsvirksomheden fik titlen som årets lærlingeplads.

Carsten Bech Jørgensen er direktør og ejer af DAN-EL, der har hovedkontor i Esbjerg.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

Lærlinge får mest ud af deres tid i virksomheden, hvis de tager ansvar for egen læring og så tidligt som muligt kommer ud og står på egne ben.

Det er sådan Carsten Jørgensen, direktør i DAN-EL, tænker om lærlingeindsatsen - og for den indsats er virksomheden nu blevet bedret.

“Vi støtter dem, men giver dem også plads til at være herre over egne opgaver, så de har ejerskab over deres arbejde, selv får lov til at føre deres opgaver til ende og får succesoplevelsen ved at gøre tingene færdigt. For det skal ikke være som dengang, jeg selv var lærling, hvor man bare skulle bære en taske rundt. De skal være elektrikere om få år, og det prøver vi at klæde dem bedst muligt på til ved at give dem ansvar, siger Carsten Jørgensen.

Udover at understøtte en masse sociale arrangementer, blandt andet ved at levere pizzaerne til lærlinges fodboldaftener, sørger DAN-EL og Carsten Jørgensen også for at præmiere de lærlinge, der klarer sig godt både hos virksomheden, og når de er tilbage på skolebænken:

“Deres viden og modenhed skal belønnes, så man som lærling kan mærke, at det betaler sig at tage ansvar og dygtiggøre sig. Derfor stiger de også i løn i takt med, at de påtager sig flere opgaver. En god indsats på skolen med høje karakterer fører også til en udbetalt præmie, siger Carsten Jørgensen.

DAN-EL har afdelinger i Esbjerg, Fanø, Varde og Kvong og beskæftigede i det seneste regnskabsår 15 fuldtidsmedarbejdere.

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SG Armaturen A/S

Sponseret

Rax Soft 100

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg