Danfoss Redan samler aktiviteterne ved Silkeborg

Bedre infrastruktur og fremtidige kapacitetsbehov får Danfoss Redan til at flytte alle virksomhedens aktiviteter til Haarup nær Silkeborg.

Valget om at flytte alle aktiviteter til egen fabrik i Silkeborg forekom helt naturligt, da både medarbejdere og kunder bor i nærheden, fortæller Allan Nielsen, sales director hos Danfoss Redan. Arkivfoto..

Ved udgangen af 2017 flytter Danfoss Redan domicil, når alle virksomhedens aktiviteter flyttes til egen fabrik i Silkeborg.

Det skyldes blandt andet, at motorvejen har 'rykket Silkeborg tættere på Aarhus', hvor mange af Danfoss’ medarbejdere og kunder kommer fra.

Derfor har man tilbudt alle medarbejderne at flytte med til Silkeborg og fortsætte i deres nuværende ansættelser.

Læs også: Nyt Nordea-domicil er klar til indflytning

Ifølge Danfoss Redan er en anden årsag til flytningen, at de nuværende lokaler i Hinnerup ikke kan følge med virksomhedens fremtidige kapacitetsbehov.

Og da lokalerne i Hinnerup er lejede, og lejeaftalen udløbet i løbet af næste år, mener man, at det er det helt rigtige tidspunkt at finde en mere langsigtet løsning, hvorfor man flytter til egne lokaler på Danfoss’ fabrik i Haarup ved Silkeborg.

Flytningen vil ikke få indflydelse på det nuværende produktprogram og vil blive planlagt, så Danfoss kan sikre kontinuerlige leverancer i hele perioden, oplyser firmaet i en pressemeddelelse. 

- EL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

23.12.2025Installator.dk

Glædelig Jul!

23.12.2025Installator.dk

Positiv udvikling i energi- og fragtpriser i 2025

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle