Danfoss Redan samler aktiviteterne ved Silkeborg

Bedre infrastruktur og fremtidige kapacitetsbehov får Danfoss Redan til at flytte alle virksomhedens aktiviteter til Haarup nær Silkeborg.

Valget om at flytte alle aktiviteter til egen fabrik i Silkeborg forekom helt naturligt, da både medarbejdere og kunder bor i nærheden, fortæller Allan Nielsen, sales director hos Danfoss Redan. Arkivfoto..

Ved udgangen af 2017 flytter Danfoss Redan domicil, når alle virksomhedens aktiviteter flyttes til egen fabrik i Silkeborg.

Det skyldes blandt andet, at motorvejen har 'rykket Silkeborg tættere på Aarhus', hvor mange af Danfoss’ medarbejdere og kunder kommer fra.

Derfor har man tilbudt alle medarbejderne at flytte med til Silkeborg og fortsætte i deres nuværende ansættelser.

Læs også: Nyt Nordea-domicil er klar til indflytning

Ifølge Danfoss Redan er en anden årsag til flytningen, at de nuværende lokaler i Hinnerup ikke kan følge med virksomhedens fremtidige kapacitetsbehov.

Og da lokalerne i Hinnerup er lejede, og lejeaftalen udløbet i løbet af næste år, mener man, at det er det helt rigtige tidspunkt at finde en mere langsigtet løsning, hvorfor man flytter til egne lokaler på Danfoss’ fabrik i Haarup ved Silkeborg.

Flytningen vil ikke få indflydelse på det nuværende produktprogram og vil blive planlagt, så Danfoss kan sikre kontinuerlige leverancer i hele perioden, oplyser firmaet i en pressemeddelelse. 

- EL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

KlarPris

Sponseret

Aceve og KlarPris møder branchen på El & Teknik messen 2026

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Installator.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Installator.dk

Energinet har sat strøm til Vestkystforbindelsen

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny viceadm. direktør i Energistyrelsen

Installator.dk

Kinas varmepumpeindustri buldrer frem

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle