Dania har fejret de sidste installatør-dimittender i Hadsten

Hos Erhvervsakademi Dania i Hadsten er pladsen blevet for trang for de installatørstuderende og ansatte. Derfor rykker erhvervsakademiet til Randers efter sommerferien.

Efter sommerferien flytter de studerende og medarbejderne på Erhvervsakademi Dania i Hadsten til det eksisterende campus i Randers. Foto: Erhvervsakademi Dania..

Siden 2009 har Erhvervsakademi Dania tilbudt teknologiske videregående uddannelser i Hadsten. Men i fredags satte man punktum for institutionen, der flytter sine uddannelser til Randers efter sommerferien.

Her bliver studerende og medarbejdere en del af Erhvervsakademi Danias eksisterende campus, som samtidig udvides for at give mere plads og bedre rammer.

Mangel på kvalificerede medarbejdere
I alt dimitterede 50 studerende fra de fire teknologiske videregående uddannelser, el-installatør, VVS-installatør, energiteknolog og automationsteknolog, fredag i sidste uge – og alle skulle gerne kunne komme i job inden for den nærmeste fremtid.

Ifølge studieleder Stig Ilkrone mangler mange arbejdsgivere nemlig kvalificerede medarbejdere. Det skyldes ifølge studielederen, at der ikke bliver uddannet nok af de elever, som erhvervslivet efterspørger.

Læs også: Installatører har svært ved at skaffe arbejdskraft

Siden de teknologiske uddannelser i 2009 gik fra at have hjemme på Den Jyske Håndværkerskole til at være en del af Erhvervsakademi Dania, har 448 dimitteret derfra.

Bedre lærings- og studiemiljø
I Randers er man i fuld gang med at grave ud til det, der skal blive en intelligent tilbygning med atriumgård, åbent kantineområde og hightech undervisningslokaler:

”Der er ingen tvivl om, at vores studerende vil få et bedre lærings- og studiemiljø i Randers. Og det betyder meget for det sociale at blive en del af et stort campus med 1.000 studerende”, siger Stig Ilkrone.

Den nye bygning forventes færdig i foråret 2018. Indtil da bliver der opsat pavilloner, der vil fungere som undervisningslokaler, hvis der opstår spidsbelastninger.

- EL

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Installator.dk

Forsyningstilsynet tjekker Energinets nye model

Installator.dk

Andel fyrer mangeårig Clever-direktør

Installator.dk

Brødrene Dahl styrker køleforretningen

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle