Danmark har gode forudsætninger for en økonomisk transformation efter Corona-krisen

Et omstillingsparat arbejdsmarked er blandt andet en af de forudsætninger, som stiller Danmark stærkt til fremtiden efter Corona-pandemien. Det viser en ny rapport fra World Economic Forum.

Årets opgørelse er baseret på omfattende registerdata samt 11.866 interview med virksomhedsledere. Foto: Arkiv..

Danmark er godt positioneret til ikke alene at klare sig økonomisk fornuftigt igennem Corona-krisen, men også til at komme ud på den anden side som et land parat til transformation af økonomien til en økonomi, som tænker både økonomisk vækst, miljøet og menneskelig udvikling ind i dets opbygning. Det er vurderingen fra World Economic Forum (WEF) i årets Global Competitiveness Report, som i år er en særudgave på grund af COVID-19 pandemien.

”Når vi sammenligner Danmarks forudsætninger for at komme styrket igennem Corona-krisen med mange af verdens øvrige økonomier, så er der stor optimisme at hente. Men samtidig er der stadig plads til forbedringer”, siger CEO Juan Farré, Teknologisk Institut – WEFs danske partner.

En god infrastruktur

Vurderingen fra WEF er baseret på 64 målepunkter fordelt på 11 forskellige indikatorer, der blandt andet omfatter skatter, infrastruktur, arbejdsmarked, uddannelse, investeringer, institutioner som udtryk for landets parathed til økonomisk transformation. Her viser en direkte sammenligning med 37 af de i alt 143 lande, der er omfattet af rapporten, at Danmark står godt rustet.

”På alle 11 indikatorer klarer vi os fornuftigt, og vi har gode muligheder for at bruge krisen som et afsæt til en nødvendig transformation til et vedvarende økonomisk, socialt og klimamæssigt bæredygtigt samfund”, siger Juan Farré.

Danmark er blandt andet særligt godt positioneret til at opgradere infrastrukturen til at fremskynde energiomstilling og udvide adgangen til elektricitet og IKT. Her ligger Danmark på 2. pladsen, kun overgået af Estland. Det betyder, ifølge WEF, at der i Danmark er et godt udgangspunkt for en både grøn og socialt inkluderende økonomisk omstilling.

Stadig plads til forbedring

Indenfor investeringer i forskning og udvikling i nye teknologier vurderes Danmark til at have et forbedringspotentiale. I en direkte sammenligning overgås Danmark her af lande som USA, Kina, Finland, Sverige og Japan. Det samme gælder det at skabe og placere sig i morgendagens marked.

”Det rokker lidt ved vores selvforståelse som et innovativt land. I hvert fald, når vi sammenligner os med en række af de lande, vi normalt sammenligner os med. Det drejer sig nu om at se og udnytte de store muligheder, der åbner sig, når de store økonomier skal finde deres nye pladser”, siger Juan Farré.

Årets opgørelse er baseret på omfattende registerdata samt 11.866 interview med virksomhedsledere.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn