Danmarks bedste el- og VVS-lærlinge kåret

I weekenden blev landets bedste el- og VVS- lærlinge fundet. Det skete ved DM i Skills, som blev afholdt i Bella Center i København.

Sune Lerdahl, fra Svendborg, løb med sejren som Danmarks bedste elektrikerlærling ved DM i Skills 2015. Foto: Skovdal.dk..

DM i Skills 2015 slog i år rekord med 68.000 besøgende i Bella Center, København. I alt blev 42 vindere fra 36 forskellige fag kåret.

I kategorien Danmarks bedste elektrikerlæring vandt den sydjyske regionsmester Sune Lerdahl, 21, fra Svenborg på Fyn. Sune Lerdahl er i lære hos El Gården Svendborg og har gennemført skoledelen af uddannelsen på Svendborg Erhvervsskole.

”Lige siden jeg i 8. klasse var på besøg på Svendborg Erhvervsskole, har jeg brændt for at blive en dygtig elektriker. Jeg blev fanget af faget med det samme, fordi det rummer det håndværksmæssige samtidig med, at jeg skal bruge mit hoved. Jeg holder nemlig af begge dele”, siger Sune Elgaard til tekniq.dk.

Læs også: Vinderne i DM i Skills er kåret

Rasmus Bundgaard Vilhelmsen, fra Vejen, løb med titlen som Danmarks bedste vvs-energispecialitetslærling ved DM i Skills 2015. Foto: Skovdal.dk..

Den sydjyske regionsmester Rasmus Bundgaard Vilhelmsen, 23, fra Vejen vandt i kategorien Danmarks bedste VVS-energispecialitetslærling.

”Jeg kan godt lide det håndværksmæssige, den måde uddannelsen foregår på og så det, at jeg også skal bruge hovedet. Og så handler VVS-uddannelsen meget om energi og om at gøre energiforbruget mindre – på den måde drejer uddannelsen sig om vores alle sammens fremtid”, siger Rasmus Bundgaard Vilhelmsen til Tekniq.dk.

”I er til stor inspiration”
Undervisningsminister Christine Antorini overrakte samtlige sejrsstatuetter, og hun hyldede de dygtige deltagere for deres faglighed:

”I har i løbet af de seneste dage vist os, hvor store færdigheder jeres fag kræver. Unge som jer, med ambitioner og evner, er til stor inspiration for eleverne fra 9. og 10. klasse, der 1. marts skal vælge, hvilken ungdomsuddannelse de skal begynde på efter sommerferien”, siger Christine Antorini i en pressemeddelelse.

Læs også: Dansk vandhane vinder international designpris

En række af vinderne fra DM i Skills 2015 har mulighed for at gå videre til WorldSkills i Brasilien til sommer. Næste år bliver DM i Skills afholdt i Trekantsområdet, Fredericia, 4.-6. februar 2016.

-KLZ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut