Dansk Blindesamfund vil have næsten usynlige solceller

Dansk Blindesamfunds 100 års jubilæum skal fejres med fokus på energi - derfor har man valgt at renovere Fuglsangcentret i Fredericia med bl.a. bygningsintegreret solcelleløsning.

Til september skal Fuglsangcentret i Fredericia være udstyret med en bygningsintegreret solcelleløsning, der skal dække 15-20 procent af centrets strømforbrug. Arkivfoto..

Hos Dansk Blindesamfund er man i fuld gang med at foretage en gennemgribende renovering af både de ind- og udvendige rammer i Fuglsangcentret, som foreningen ejer. Ambitionerne er, at konferencecentret til september skal være udstyret med en bygningsintegreret solcelleløsning.

Derfor har man fået Gaia Solar og tag-og facadeproducenten Steni til at udvikle en løsning, der består af kvadratiske solcellepaneler, der er tilpasset Stenis Protego-tage.

Læs også: Får jordvarme og ser stjerner

Her skal panelerne lægges ned i selve taget, hvor de i stedet skal erstatte tagplader. Derfor kommer panelerne til at ligge i niveau med det øvrige tag, hvorfor de fra gadeplan næsten vil være så godt som usynlige.

I forbindelse med de integrerede solcelleanlæg har Dansk Blindesamfund også en ambition om, at byggeriet skal være DGNB-certificeret i kategorien "Bæredygtig renovering af hotel- og konferencecentre i Danmark.

Solceller skal tænkes ind i facaden
Ifølge Sigurd Leth, der er administrerende direktør hos Gaia Solar, skal solceller ikke kun tænkes som et selvstændigt energiproducerende anlæg - de skal også tænkes ind i facaden:

"Potentialet ligger i ikke kun at tænke solceller som et selvstændigt energiproducerende anlæg, der monteres oven på taget af en bygning, men i stedet at solcellepanelerne i sig selv udgør husets tag eller facade. Fuglsangcentret bliver Danmarks største integrerede solcelletag, og vi er meget glade for at have fået denne opgave i et så ambitiøst byggeri indenfor bæredygtighed", siger Sigurd Leth til energy-supply.dk.

Læs også: Dansk Energi bevilger 21,1 mio. til energieffektive løsninger

Solcelleanlægget på Fuglsangcentret består af 4.477 krystallinske solcellemoduler, der dækker ca. 1.379 kvadratmeter af den i alt 5.800 kvadratmeter store tagflade.

Derudover har anlægget en effekt på 152,21 kWp og en forventet årlig ydelse på 138.000 kWh, hvorfor anlægget er i stand til at dække ca. 15-20 procent af centrets strømforbrug.

Sammen med hovedentreprenøren på projektet, R.A. Ussing & Søn, går Gaia Solar og Steni Danmark i gang med projektet til april.

- EL

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

12.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

29.12.2025Installator.dk

Synergi ansætter ny direktør

22.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien

19.12.2025Installator.dk

Først i Norden: AI-styring giver markante besparelser i BESS- og solcelleanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup