Dansk EL-forbund forbliver selvstændig fagforening

En mulig sammenlægning mellem Dansk El-Forbund og Dansk Metal bliver alligevel ikke til noget.

Dansk El-Forbund (DEF) vil fortsat være en selvstændig del af den danske fagbevægelse. Det står klart efter, at forbundets hovedbestyrelse netop har besluttet at indstille de igangværende sonderinger om en sammenlægning med Dansk Metal.

Den seneste kongres bemyndigede DEF’s ledelse til at forhandle om sammenlægning med andre forbund, og efter indledende samtaler med flere forbund tegnede det i en periode til en sammenlægning mellem DEF, Blik & Rørarbejderforbundet og Dansk Metal. Men først meldte Blik & Rør sig ud af forhandlingerne, og nu har DEF altså gjort det samme.

Bevarer faglig identitet
”Vi har lyttet til signalerne fra baglandet og konstateret, at det fra elektrikernes side ikke ville blive et helhjertet projekt. Det har hovedbestyrelsen nu taget ad notam. Det afgørende for beslutningen har været ønsket om at bevare en klar og stærk faglig identitet, siger forbundsformand Jørgen Juul Rasmussen i en pressemeddelelse

Forbundsformanden fortæller, at det nu gælder om at samle kræfterne om konstruktive svar på de udfordringer, forbundet står over for:

”Baggrunden for ønsket om sammenlægninger har ikke mindst været den teknologiske udvikling og de uddannelsesmæssige udfordringer i faget. Her vil vi nu som hidtil markere os med en stærk indsats for at påvirke såvel branchen som politikerne i en retning, der gavner job- og udviklingsmulighederne for vores medlemmer,” understreger Jørgen Juul Rasmussen.

-LA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric sætter 2- og 2½-moduldåserne på hylderne

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle