Dansk EL-forbund forbliver selvstændig fagforening

En mulig sammenlægning mellem Dansk El-Forbund og Dansk Metal bliver alligevel ikke til noget.

Dansk El-Forbund (DEF) vil fortsat være en selvstændig del af den danske fagbevægelse. Det står klart efter, at forbundets hovedbestyrelse netop har besluttet at indstille de igangværende sonderinger om en sammenlægning med Dansk Metal.

Den seneste kongres bemyndigede DEF’s ledelse til at forhandle om sammenlægning med andre forbund, og efter indledende samtaler med flere forbund tegnede det i en periode til en sammenlægning mellem DEF, Blik & Rørarbejderforbundet og Dansk Metal. Men først meldte Blik & Rør sig ud af forhandlingerne, og nu har DEF altså gjort det samme.

Bevarer faglig identitet
”Vi har lyttet til signalerne fra baglandet og konstateret, at det fra elektrikernes side ikke ville blive et helhjertet projekt. Det har hovedbestyrelsen nu taget ad notam. Det afgørende for beslutningen har været ønsket om at bevare en klar og stærk faglig identitet, siger forbundsformand Jørgen Juul Rasmussen i en pressemeddelelse

Forbundsformanden fortæller, at det nu gælder om at samle kræfterne om konstruktive svar på de udfordringer, forbundet står over for:

”Baggrunden for ønsket om sammenlægninger har ikke mindst været den teknologiske udvikling og de uddannelsesmæssige udfordringer i faget. Her vil vi nu som hidtil markere os med en stærk indsats for at påvirke såvel branchen som politikerne i en retning, der gavner job- og udviklingsmulighederne for vores medlemmer,” understreger Jørgen Juul Rasmussen.

-LA

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

17.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Stærke løsninger til mørkere tider - LED belysning fra ECOFOSS

17.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Haupa presseværktøj, klippeværktøj, muffer og kabelsko

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

Lær af dem der valgte Alcadon Group

16.09.2025Lan-com A/S

Sponseret

Glaskuben i København er blevet gennemrenoveret og har fået Giga-Lan 10G Kabelsystem

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

Vælg belysningsfunktion før eller efter installation

16.09.2025Malmbergs Elektriske A/S

Sponseret

UBIQUA batterilamper der kombinerer design og funktionalitet

16.09.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Ny 1-polet transientbeskyttelse VALVETRAB SPP

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle