Dansk Energi: Tekniq opfordrer til karteldannelse

Tekniq opfordrer til karteldannelse, mener man hos Dansk Energi efter installatørorganisationens kritik af Energispareordningen. ”Intet kunne være mere forkert”, lyder det fra Tekniq.

Lars Aagaard, adm. direktør i Dansk Energi, mener, at Tekniq beder om, at alle selskaberne i energisparemarkedet skal beordres til at have ens priser for alle. Foto: Dansk Energi. .

For eksempel mener Tekniq, at støtten skal gå til de virksomheder, der udfører arbejdet bedst og billigst, hvilket ifølge brancheorganisationen ikke altid er tilfældet i dag. Dermed er den frie konkurrence sat ud af spillet, mener Tekniq.       

Hos Dansk Energi mener adm. direktør, Lars Aagaard, at Tekniq opfordrer til karteldannelse:    

”Fordi det, de (Tekniq, red.) beder om, er, at vi skal beordre alle selskaberne i energisparemarkedet til at have ens priser for alle. Det er ulovligt. Det er karteldannelse”, siger Lars Aagaard til energiwatch.dk.

Lars Aagaard mener, at der er forskel på at sælge mange eller få energibesparelser til energiselskaberne, da administrations- og transaktionsomkostningerne for energiselskaberne er mindre, når de får mange energibesparelser på én gang.

”Derfor er man villig til at betale en højere pris i markedet for det”, siger Lars Aagaard til energiwatch.dk og fortsætter:

”Der kan jeg så forstå, at Tekniq synes, at dem der kommer med en lille energibesparelse og dem, der kommer med mange energibesparelser, skal have samme pris. Hvis vi fra vores branche gjorde det, som Tekniq bad om, så vil det være brud på konkurrencereglerne”.

Tekniq afviser beskyldningerne
Hos Tekniq afviser adm. direktør Niels Jørgen Hansen beskyldningerne:   

”Intet kunne være mere forkert, og det ved Dansk Energi også godt. Det her handler ganske enkelt om, at hr. og fru Jensen efter vores mening skal kunne få det samme tilskud, når de for eksempel skal have installeret en varmepumpe, uanset hvem de vælger til at løse opgaven”, siger Niels Jørgen Hansen i en pressemeddelelse.

Han mener, at det er besynderligt, at to virksomheder, der lægger billet ind på den samme opgave, kan give kunderne forskellige støttebeløb.

”På den måde bliver det jo netop ikke nødvendigvis dem, som kan udføre arbejdet billigst, der ender med at få opgaven. Derfor efterlyser vi, at man fra Energi-, Forsynings- og Klimaministeriets side sørger for større gennemskuelighed i Energispareordningen, så den ikke kan bruges som konkurrenceforvridende værktøj”, siger Niels Jørgen Hansen.

En mere gennemskuelig ordning sikrer, ifølge Tekniqs adm. direktør, at forbrugerne får det optimale udbytte af og selv mærker fordelene ved de mange penge, de betaler til ordningen.

”Samtidig vil det betyde, at ordningen kan bruges på lige vilkår af alle. Dét er fri og fair konkurrence”, siger Niels Jørgen Hansen.

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

02.05.2025Solar Danmark

Sponseret

Thomas Phillipsen bliver Vice President i Solar Danmark

02.05.2025Installator.dk

CSR-direktiv udskydes – godt nyt for installatørbranchen

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025