Dansk Fjernvarme: Fjernkøling og fjernvarme skal hænge sammen

I en ny rapport kommer Dansk Fjernvarme med udspil til ændringer i forsyningssektoren. Rapporten viser blandt andet, at Danmark kan hente 10 milliarder kroner ved at skabe sammenhæng mellem fjernvarme og fjernkøling.

Hovedstadens forsyningsselskab Hofor er blandt pionererne, når det gælder fjernkøling. Selskabet benytter koldt havvand fra Københavns Havn til fjernkøling af foreløbig 54 kunder. Foto: Hofor. .

Hidtil er det kun energiselskaber med fri egenkapital, der har haft mulighed for at investere i fjernkøling. Samtidig har forskellige love stået i vejen for, at fjernvarmeselskaberne har kunnet udvikle fjernkøling i forbindelse med fjernvarmen. Og det er et stort problem, ifølge Dansk Fjernvarme.

Derfor vil brancheorganisationen nu have fjernkøling på dagsordenen, skriver danskekommuner.dk. I en ny rapport foreslår Dansk Fjernvarme, at landets kommuner skal have lov til at gå aktivt ind i fjernkøling på linje med fjernvarme.

Læs også: Ny EU-strategi skaber optimisme i varmebranchen

Dansk Fjernvarme fremlagde for nylig rapporten, som har fået navnet Køleplan 2016, over for energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt.

”Gør vi det her rigtigt, ligger der en samfundsgevinst på 10 milliarder kroner over 20 år. Derfor er det vigtigt, at fjernkøling hurtigt kommer højt op på den politiske dagsorden”, siger formanden for Dansk Fjernvarme, Uffe Bro, til danskekommuner.dk.

”Fjernkøling er en del af infrastrukturen”
En af Dansk Fjernsvarmes anbefalinger går på, at Folketinget skal give kommunerne lov til at planlægge fjernkøling og integrere det som en del af kommuneplanlægningen. Samtidig ønsker brancheorganisationen, at der kommer bedre muligheder for kommunegaranterede lån til området.

”Det vil være indlysende for kommunale forsyningsvirksomheder at etablere fjernkøling som endnu en forsyningsart og dermed opnå fordele og synergier både for samfundet og for kommunen som lokalsamfund”, står der i rapporten. Den fortsætter:

”Derfor er det særdeles vigtigt, at kommunalfuldmagt og andre lovgivninger tydeligt præciserer, at fjernkøling er en naturlig del af en bys infrastruktur på linje med vand, kloak, el, tele, fjernvarme med videre” pointerer Dansk Fjernvarme i Køleplan 2016.

Læs også: Uudnyttet overskudsvarme koster kassen

Anders Dyrelund fra Rambøll har været med til at udfærdige rapporten. Han uddyber, hvorfor det er vigtigt at skabe sammenhæng mellem fjernkøling, fjernvarme, bygninger, grundvand og elsystem:

”Køleakkumuleringstanke kan eksempelvis optimere produktionen af køl i forhold til elprisens døgnsvingninger. Fjernvarme og fjernkøling kan udveksle cirkulerende vand, og flere installationer i bygningerne kan benyttes til både varme og køl. Den samme varmepumpe kan benyttes til både varme og køl, og grundvandet kan sæsonlagre kulde og varme”, siger han til danskekommuner.dk.

Læs også: Danskerne sparer op til renoveringer

Tilbage på Christiansborg mener energi-, forsynings- og klimaministeren, at netop nu er et godt tidspunkt til at kigge på fjernkøling. Lars Christian Lilleholt ser muligheder i fjernkølingens bidrag til den nye forsyningsstrategi, men fastslår samtidig, at det er vigtigt, at forbrugere og kommuner ikke kommer til at bære meromkostninger.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SG Armaturen A/S

Sponseret

Rax Soft 100

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut