Dansk Talentakademi får ny ventilationsløsning

På Dansk Talentakademi finder man mange forskellige kunstretninger. Og det stiller krav til lokalerne, der skal tjene flere funktioner. Derfor har Lindab nu installeret en behovsstyret ventilationsløsning.

Ventilationsanlægget med Lindabs Pascal-system hos Dansk Talentakademi er monteret med synlige rør efter arkitektens valg. PR-foto. .

I kontorer, skoler og institutioner med stort udsving i antallet af brugere i løbet af dagen kan det være en udfordring at sikre en tilstrækkelig tilstrømning af frisk luft. En mulig løsning på udfordringen er behovsstyret ventilation. Og derfor har Mogensen VVS Comfort netop installeret en sådan løsning hos Dansk Talentakademi i Holstebro. Det nye system skal forbedre indeklimaet for elever inden for blandt andet musik, teater og dans.

”Et byggeri som Dansk Talentakademi, hvor elever og lærere kommer og går dagen lang, kræver en gennemtænkt og fleksibel ventilationsløsning. Sammen med Lindab fik vi udarbejdet en særlig løsning med Pascal-systemet, der både tager højde for den fleksible brug af bygningen og bygherrens fremtidige planer om centralisering af overvågningen”, siger projektleder Lars Saaugaard Olesen fra Mogensen VVS Comfort.

Læs også: Tag indeklimaet seriøst

En kreativ løsning til en kreativ skole
Hos Dansk Talentakademi var udfordringen, at lokalerne bruges til vidt forskellige aktiviteter. Alt fra billedkunst, design, skriveøvelser og musik til teater og dans optager rummene. Og det stiller store krav til indeklimaet.

”Projektet hos Dansk Talentakademi var en ekstraordinær løsning, hvor vi måtte tænkte kreativt. Lindab var en af de eneste udbydere med et system, der gjorde det muligt at centralisere styringen af ventilationen uden at gå på kompromis med kvaliteten”, fortæller ingeniør Piotr Podhajny fra Midtconsult.

Pascal-systemet regulerer ventilationen ved variabel belastning og består styringsmæssigt af en central Regula Master-enhed, som er forbundet med Regula Combi-rumregulatorer i hver zone ved hjælp af en busopkobling.

”På længere sigt er det planen, at Dansk Talentakademis system skal kobles sammen med ventilationssystemet i Musikteatret i Holstebro, så begge systemer kan styres fra ét sted. På den måde er løsningen både udarbejdet efter brugernes behov i dag og i fremtiden”, siger produktchef Niels Mulvad fra Lindab. 

- EST

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

09.07.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg leverer tekniske installationer til nyt avanceret stamcellecenter

08.07.2025Genvex

Sponseret

Derfor er ventilation bedre end udluftning

19.06.2025Genvex

Sponseret

Nu banker sommeren på døren – er dit ventilationsanlæg klar til varmen?

03.06.2025Geovent

Sponseret

Frisk luft til Herlufsholms Idrætscenter – helt enkelt!

22.05.2025Geovent

Sponseret

Vi skaber løsninger, der gør en forskel – nu med EU-patent på vores ESA-arm!

08.05.2025Genvex

Sponseret

Combi Blueline – ventilation, køl, varme og varmt brugsvand i ét anlæg

08.05.2025Geovent

Sponseret

Moores Biscuits reducerede energiforbruget med 30% - med en løsning fra Geovent

07.05.2025Genvex

Sponseret

Mød Genvex på VVS’25

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup