Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

44 pct. af de adspurgte i en ny måling er bekymrede for angreb eller sabotage mod kritisk infrastruktur - og energiforsyningen står øverst på listen over de områder, danskerne ønsker bedre sikret.

Undersøgelsen viser, "at vi som samfund skal tage beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur meget alvorligt og investere i de tekniske løsninger, der gør os modstandsdygtige," siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør for TEKNIQ.. Foto: TEKNIQ

Knap halvdelen af danskerne er bekymrede for, at Danmark kan blive ramt af angreb eller sabotage mod kritisk infrastruktur. Det viser en ny YouGov-måling foretaget for TEKNIQ.

I undersøgelsen peger danskerne især på energiforsyningen som et område, der bør beskyttes bedre. Det gælder blandt andet strøm og andre vitale forsyninger, som ifølge TEKNIQ er afgørende for både samfundets tryghed og økonomiske stabilitet.

“Det er helt afgørende for vores tryghed og økonomiske stabilitet, at vi har en sikker energiforsyning, der kan modstå det øgede trusselsbillede. Danskernes klare prioritering af netop det område understreger, at vi som samfund skal tage beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur meget alvorligt og investere i de tekniske løsninger, der gør os modstandsdygtige," siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør for TEKNIQ.

Andre områder fylder også i danskernes bekymringer. 23 procent peger på fødevareforsyningen, 19 procent på internet og 16 procent på militære anlæg.

TEKNIQ fremhæver samtidig behovet for et stærkt teknisk beredskab og adgang til dansk service og vedligehold af kritiske anlæg, så forsyningerne kan modstå både fysiske og digitale trusler.

-emte

Fakta fra undersøgelsen:

Hvilke af følgende områder mener du er vigtigst at beskytte bedre i Danmark?

  1. Vandforsyning: 47 %
  2. Energiforsyning: 40 %
  3. Hospitaler: 36 %
  4. Elforsyning: 30 %
  5. Fødevareforsyning: 23 %
  6. Internet og mobilnet: 19 %
  7. Offentlige it-systemer: 19 %
  8. Militære anlæg: 16 %
  9. Havne og transport: 9 %


I alt har 1.022 danskere deltaget i undersøgelsen, som af lavet YouGov for TEKNIQ mellem den 4. til 10. august. 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup