Datadrevet styring sparer 30 procent af vandet på skole

Aarhus Kommune har implementeret et water management system (WMS) på Lystrup Skole og sparer 30-40 procent af vandforbruget uden, at komforten er påvirket. Samtidig er legionella-problemer stort set fjernet. Alle armaturer på skolen er udstyret med sensor og sender, som kommunikerer med en server i skyen. Skolens driftsansvarlige kan derved se data om vandforbrug i realtid.

”Lystrup Skole er vores pilotprojekt, og vandstyringssystemet har på kort tid resulteret i 30-40 procent lavere vandforbrug og giver et afkast på 75 procent af investeringen”, fortæller Jakob Hovgaard Kaiser (tv). Foto. Redaktionen..

”Vi har i Aarhus Kommune besluttet at energirenovere vores samlede bygningsmasse for at reducere CO2-udlening med mindst 30 procent og energiforbruget med mindst 25 procent. Lystrup Skole er vores pilotprojekt, og vandstyringssystemet har på kort tid resulteret i 30-40 procent lavere vandforbrug og giver et afkast på 75 procent af investeringen”, fortæller Jakob Hovgaard Kaiser, der er ingeniør og projektleder på energiprojektet, som er døbt AA+ projektet. Han supplerer:

Vand er lokomotiv for energiadfærd
”Vand er et godt sted at starte, når en kommune vil energiforbedre bygninger, fordi det er så synligt for alle. Det er en god øjenåbner for brugere i bygningerne for, hvor stor betydning brugernes adfærd har for vand- og energiforbrug. Vi har 2000 bygninger på i alt 2,2 millioner kvadratmeter, så potentialet er stort. Vandstyringssystemet giver os præcise data om forbruget, og det betyder, at vi kan sætte ind præcis der, hvor skoen trykker. Vi kan se, hvis et toilet står og løber og spilder 100 liter vand i timen; ligesom vi kan se, hvilke brusere, der bliver brugt to eller tre gange oftere end andre brusere i svømmehallens bad. Vi kan så justere lidt på bruseintervallerne eller vandtrykket og hurtigt spare tusindvis af liter vand uden, at brugerne oplever nogen forskel”.
Alle armaturer på vandhaner og brusere er udskiftet med intelligente og berøringsfrie armaturer på Lystrup Skole i løbet af 2020, og vandstyringssystemet (WMS), som hedder Tronic WMS leveret af FM Mattsson-Mora Group, er i dag i fuld funktion. WMS kobler hvert eneste armatur sammen med analyseværktøjer i skyen, som driftsansvarlige kan tilgå fra enhver computer med netadgang og en kode.

Indhold i projektet

• Sætter fokus på vandforbrug og adfærd samt hygiejnen.
• Sparer vand og energi.
• Nedbringer bakterier vandet.
• Skaber et berøringsfrit miljø med mindre virusspredning.
• Overvåger installationerne via digital platform (WMS).

Systemet afslører selv fejl
”Systemet kan også sættes op til selv at fortælle om fejl og afvigelser, og det giver på den måde kommunens bygningsansvarlige stærke kort på hånden til at optimere driften”, fortæller Claus Dennis, Key Account og Head of Sustainability Team, Nordic for FM Mattsson-Mora Group.

”I første omgang har vi set på de lavest hængende frugter, som er de største eksempler vandspild, vi hurtigt kunne spotte i systemet. Vi har så ringet til de ansvarlige og gjort dem opmærksomme på problemer med for eksempel toiletter, der stod og løb uden, nogen havde observeret det. Den adfærdsregulering har i sig selv givet meget store besparelser”, fortæller Jakob Hovgaard Kaiser og tilføjer:

”Vi går nu over til at overvåge forbrugsdataene tæt og sætte præcis ind med justeringer eller ændringer helt ned på armaturniveau. Vi kan allerede nu se sort på hvidt, at vi vil opnå besparelser på mindst 30 procent på vandforbrug og derved også store besparelser på energi til at varme det varme vand op. Så det er oplagt at brede vandstyringssystemet ud til mange flere af kommunens 2000 bygninger”.

Sådan virker det

• Hvert armatur er udstyret med en sensor, en trådløs sender og et batteri med cirka to års levetid - eller tilslutning til elnettet.
• Al teknik er fuldt integreret i armaturet, og armaturet installeres på helt samme måde og med de samme værktøjer som andre armaturer.
• IoT-sensoren i armaturet opsamler data om temperatur og vandflow.
• Data sendes fra armaturer til en fælles gateway i bygningen.
• Gateway'en sender data til en sikker placering i skyen, hvor de bliver gemt, bearbejdet og gjort tilgængelige via en sikker hjemmeside.
• Data vil på sigt kunne sendes til BMS/CTS-system efter kundens valg.
• Godkendte brugere logger på hjemmesiden fra enten pc, tablet eller smartphone - hvor som helst og når som helst.
• Hjemmesiden giver brugere adgang til en række forskellige funktioner, fx:

  1. Se data i realtid.
  2. Få analyser og trække rapporter.
  3. Udføre eller planlægge særlige funktioner som fx hygiejneskyl.
  4. Definere indstillinger for alarmer, som sendes automatisk via e-mail og SMS i tilfælde af afvigelser fra de definerede værdier.

Fjerner legionella
De nye armaturer har vist sig også at være effektive til at fjerne mulighederne for, at vand kan stå stille i vandsystemet og derved danne grundlag for vækst af legionella-bakterier og andre bakterier. ”Systemet har en hygiejneskylsfunktion, så det er muligt at skylle dele af vandsystemet, hvis der er målt et forhøjet bakterieniveau. På den måde sikrer vi, at der ikke opstår vandlommer med biofilm, som giver gode vækstmuligheder for bakterier”, fortæller Claus Dennis.

Den løbende overvågning sker i et samarbejde mellem Aarhus Kommunes afdeling Teknik & Miljø samt FM Mattsson-Mora Group, og FM Mattsson-Mora Group vedligeholder løbende installationer, så installationer bliver udskiftet før, der opstår fejl og spild.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema om energi 2021

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens