CBRE Intego opretter ny afdeling med fokus på grøn omstilling

David Collard, 46 år, er per 3. januar ansat som afdelingschef for den tekniske servicepartner CBRE Integos landsdækkende forretningsområde Energi infrastruktur, og han får ansættelsessted i Aarhus.

David Collard, 46 år, er per 3. januar ansat som afdelingschef for den tekniske servicepartner CBRE Integos landsdækkende forretningsområde Energi infrastruktur, og han får ansættelsessted i Aarhus. Foto: CBRE intego..

Afdelingens fokusområde er at bidrage til omstillingen fra fossil energi til bæredygtig energiformer. Den nye afdeling dækker fire hovedområder:

- Energiproduktion
- Energidistribution
- Projekter
- Mellemspændingsservice

Afdelingens kompetencer spænder bredt og baserer sig på CBRE Integos mangeårige erfaring inden for blandt andet kraftværksservice.
David har en baggrund som elektriker og el-installatør, hvor han igennem sin karriere har beskæftiget sig med projekter inden for elforsyning og vedvarende energi.
De seneste knap syv år har han været ansat hos Siemens Gamesa Renevable Energy med fokus på projekter inden for højspænding – først som højspændings specialist ingeniør og sidenhen som Operational manager med fokus på driftsledelse, udvikling, kvalitet og sikkerhed.

Læs også: Landsdækkende installatør skifter navn

David får ansvaret for CBRE Integos nuværende team med 30 medarbejdere, som primært beskæftiger sig med kraftværksservice og tæller både en key account manager, projektledere og teknikere.
David vil med sine kompetencer og erfaring bidrage positivt til CBRE Integos fortsatte udvikling og vækst af forretningsområdet energi infrastruktur på landsplan.
Privat bor David i Aarhus.

- PiB

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle