Se de nominerede til Renover Prisen 2014

165 indstillede projekter er blevet reduceret til seks projekter, som nu er nomineret til Renoverprisen 2014. Vinderen offentliggøres ved en prisfest den 11. september 2014.

I vinter blev 165 projekter indstillet til Renover prisen. Nu har et nomineringsudvalg udtaget seks projekter, der går videre i konkurrencen om at blive Danmarks bedste renovering i 2014. Foto: Renover Prisen.

I vinter blev 165 projekter indstillet til Renoverprisen – en rekord i forhold til sidste år, hvor der var 107 indstillede projekter. Nu har et nomineringsudvalg udtaget seks projekter, der går videre i konkurrencen om at blive Danmarks bedste renovering i 2014.

Læs også: Renoveringsmarkedet er det nye vækstområde

De seks projekter, som består af to kulturejendomme, to erhvervsejendomme, én bolig og én landejendom, er:

  • Diamanten, Fynshav, Augustenborg
  • Guldagergaard, Skælskør
  • Mirror House, København
  • Sverigesgade 4, Odense
  • Den økologiske renovering, Roskilde
  • PLH Studio, København

Formanden for nomineringsudvalget, Gøsta Knudsen, er ikke i tvivl om, at det er de seks rigtige projekter, der er blevet nomineret til prisen:

Kriterier til de nominerede

Renover prisen bliver tildelt et projekt, der scorer højt på de syv følgende 
kriterier: 
 
  • Eksempelværdi 
  • Energikrav og bæredygtighed
  • Samarbejde 
  • Brugskvalitet
  • Bidrag til omgivelser
  • Økonomi og værdiforøgelse
  • Udførelseskvalitet
 

”De seks nominerede projekter er alle udført på højeste faglige niveau og viser samtidig bredden i renovering. Vi har både projekter, der på intelligent og kunstnerisk vis spiller sammen med omgivelserne, projekter med enormt ambitiøse energiløsninger og projekter, der fuldstændig nytænker bygningernes funktion uden at gå på kompromis med kulturarven”, siger formand for nomineringsudvalget og tidligere stadsarkitekt, Gøsta Knudsen.

Læs også: Pris til "Danmarks bedste renovering"

Nomineringsudvalget har siden marts vurderet alle 165 projekter på baggrund af syv nomineringskriterier i samarbejde med blandt andet Statens Byggeforskningsinstitut. Næste skridt er, at et valgkollegium af 67 repræsentanter for hele byggebranchen stemmer på det projekt, de synes er bedst. Vinderen afsløres til en stor prisfest på Madelines den 11. september 2014.

Læs også: Danmarks bedste renovering skal kåres

Renoverprisen er stiftet af Realdania og GI med henblik på at anerkende renoveringsprojekter, der er med til at vise vejen for, hvordan vi bedst løser den store samfundsmæssige opgave det er at få opdateret den eksisterende bygningsmasse i Danmark.

- JDN

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten