Delautorisationer er en realitet

Regeringen, Venstre, Socialistisk Folkeparti og Liberal Alliance har indgået en aftale om en ny autorisationslov, som gør det muligt for andre faggrupper at få delautorisation på el- og vvs-området.

Sammen med Venstre, SF og Liberal Alliance har regeringen lavet en aftale om en ny autorisationslov. Den kommende lov har været genstand for heftig debat, og undervejs i processen har en lang række organisationer frarådet, at der indføres såkaldte delautorisationer, som gør det muligt for andre faggrupper at opnå delautorisation og udføre enkelte el- eller vvs-opgaver.

Læs også: Heftig debat om ny autorisations-lov

Argumentet har været, at det vil gå ud over sikkerheden i branchen, men regeringen og forligspartierne har altså ikke lyttet til kritikken.

Den nye lov viderefører de autorisationstyper, der er i dag. Men der indføres delautorisation inden for en afgrænset del af el- og vvs-området, nemlig el i boliger, vand og afløb i boliger og solcelleinstallation.

Murer kan lave vvs-arbejde
”Med den nye lov gør vi det muligt for eksempel for en murer at efteruddanne sig til også at kunne udføre simpelt vvs-arbejde. Jeg forventer, at forbrugerne vil opleve færre arbejdsskift og lavere priser i forbindelse med et byggeprojekt”, siger Erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen i en pressemeddelelse.

Delautorisationerne suppleres desuden med nye uddannelsesmuligheder inden for håndværksfagene, så faglærte på kortere tid kan tilegne sig nye kompetencer og bestå en autorisationsprøve inden for et afgrænset område.

Loven forventes vedtaget senest medio april og træder i kraft den 2. juni i år.

Den nye autorisationslov udspringer af regeringens konkurrencepolitiske udspil, ligesom en modernisering af området også er en del af anbefalingerne fra Produktivitetskommissionen.

Læs også: Installatører frygter delautorisationer, Ekspert: lovforslag vil forringe el-sikkerhed væsentligt, Huller i forslag til ny autorisationslov

-LA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Annonce

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle