Deltidsuddannelser til elinstallatør breder sig i Sydjylland

Det er kun få måneder siden, Erhvervsakademi SydVest (EASV) bød de første studerende velkommen på den nye deltidsuddannelse til elinstallatør i Esbjerg. Uddannelsen var længe ventet og er ifølge EASV allerede en succes, så nu tilbyder EASV også uddannelsen i Sønderborg.

Deltidsuddannelsen til elinstallatør giver elektrikere bedre muligheder, både økonomisk og tidsmæssigt, for at efteruddanne sig, mener man hos Erhvervsakademi SydVest. Arkivfoto. .

Om uddannelsen

Deltidsuddannelsen i elinstallation er opdelt i moduler. Det anbefales at tage ét modul hvert halve år. På et modul har de studerende cirka ti undervisningsdage fordelt på fire måneder. Hele uddannelsen varer to år og seks måneder. Når man har bestået hele uddannelsen, har man mulighed for at tage den samme afsluttende autorisationsprøve som de fuldtidsstuderende.

Kilde: EASV

Begejstringen var til at tage og føle på, da Erhvervsakademi SydVest (EASV) sidste år sikrede elektrikere muligheden for at uddanne sig til installatører på deltid i Esbjerg:

”Vi oplever stigende krav til, at vores medlemmer skal være dygtigere, og der bliver stillet større krav til deres faglighed. Deltidsuddannelsen giver vores medlemmer mulighed for at dygtiggøre sig, og få det til gå op med familien derhjemme. Vi kan se en tendens, hvor de faglærte bliver ældre, før de er færdiguddannede, og så kan det være hårdt at gå fra en fast løn til SU”, sagde lokalformanden for Dansk El-forbund i Sydjylland, Claus Lykke Christensen, dengang.

Borgmesteren er begejstret
Nu kan elbranchen i Sønderjylland glæde sig over, at deltidsuddannelsen også bliver en realitet på EASV i Sønderborg. Det første hold kan sætte sig til rette på skolebænkene første marts, og det glæder borgmesteren i Sønderborg, Erik Lauritzen:

”Det er selvfølgelig godt for elbranchen i Sønderjylland, at en så efterspurgt mulighed for efteruddannelse nu også bliver tilgængelig i Sønderborg”.

Sønderborg Kommunes ambitioner på uddannelsesområdet var medvirkende til, at kommunen for nylig blev kåret til Årets Ungdomskommune 2017. Og selvom de studerende på deltidsuddannelsen til elinstallatør måske er lidt ældre, så passer den nye uddannelse godt ind i helhedsbilledet, mener borgmesteren.

”Uddannelse er jo en livslang proces, og det skal vi som kommune være med til at skabe miljøet for og rammerne omkring. Det gælder uanset alderen på de studerende”, siger Erik Lauritzen.

Flere får mulighed for uddannelse
Deltidsuddannelsen til elinstallatør giver elektrikere bedre muligheder, både økonomisk og tidsmæssigt, for at efteruddanne sig, og det er netop hele idéen, forklarer uddannelseskonsulent Ulrich Lassen fra EASV:

“Vi ved, at elektrikere er stærkt efterspurgte. Det giver travlhed i branchen, hvilket er glædeligt, men det betyder selvfølgelig også, at det er svært at finde tid til at efteruddanne sig på fuldtid. Det giver deltidsuddannelsen bedre muligheder for. Uddannelsen er også en god mulighed for eksempelvis selvstændige elektrikere, der måske er ved at være slidte rent fysisk, men gerne vil bevare deres virksomhed og virke i branchen og det endda med endnu bedre forudsætninger”, siger han.

- JKK 

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

19.01.2026Installator.dk

Dansk strøm når rekordlav CO2-udledning

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup