Det betyder regeringens vækstpakke for installationsbranchen

Installatørorganisationen Tekniq ser flere lyspunkter i regeringens nye vækstpakke og peger på en række initiativer, der har direkte betydning for installationsbranchen.

Initiativer i vækstpakken, der har betydning for installationsbranchen.

  • Gradvis nedsættelse af selskabsskatten fra 25 pct. til 22 procent
  • Genindførelse af BoligJobordningen i 2013 og 2014
  • Der frigives yderligere fire milliarder kroner fra Landsbyggefonden til renovering af almene boliger

Virksomhedernes produktionsrelaterede afgifter på energi mv. sænkes på:

  • Afgiftslempelser på procesenergi, der blev aftalt i energiaftalen fra maj 2012, fremrykkes, så virksomhederne allerede i 2014 opnår den fulde lempelse
  • Virksomhedernes betaling af energispareafgiften (CO2-afgift) på elektricitet afskaffes, så produktionsomkostningerne nedbringes
  • Virksomhedernes betaling af eldistributionsbidraget bortfalder, så produktionsomkostninger og administrative omkostninger ved betaling af eldistributionsbidraget nedbringes.
     

Der er flere fordele i Regeringens nye vækstpakke, der blev fremlagt 26. februar med det formål at skabe flere job og bedre vilkår for virksomheder.

Både tiltag som BoligJobordningen, der fokuserer på akut jobskabelse og mere langsigtede initiativer som sænkning af selskabsskatten er med til at skabe gunstige forhold for virksomheder. Det mener Installatørernes organisation, Tekniq.

Læs også: Vækst i energirenovering

”Det er helt afgørende, at konkurrenceevnepakken både har et kort og et langt sigte. Derfor er det meget positivt, at der er tiltag, som sikrer fornuftige rammebetingelser for virksomhederne generelt. Det er tiltrængt, fordi virksomhederne har været tynget af et stigende omkostningspres, som har gjort det sværere at drive virksomhed. Herudover har vi et akut behov for at skabe jobs, og derfor kan vi kun være tilfredse med, at det behov også bliver tilgodeset i konkurrenceevnepakken”, siger Niels Jørgen Hansen, der er administrerende direktør i TEKNIQ Installatørernes Organisation.

Mindre energi
Der er dog punkter i vækstpakken, der ikke lever op til forventningerne hos installatørorganisationen.
For eksempel er det ifølge Tekniq kritisabelt, at der ikke er mere fokus på energirenovering i fradragsordningen.

Læs også: Ny vækstmodel skal styrke mindre virksomheder

”Det ville dog have været optimalt, hvis regeringen havde valgt at målrette fradragsordningen mod energirenovering og sætte beløbet op til 50.000 kroner, for det ville mindske dødvægtstabet og holde markedet for energirenovering og den grønne omstilling generelt på sporet”, slutter Niels Jørgen Hansen.

I konkurrenceevnepakken er der herudover afsat fire milliarder til renovering af almennyttige boliger, der forventes at skabe yderligere beskæftigelse for installatører.

-KK

Download pdf-filen og læs hele vækstpakken.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup