Det første prisloft for overskudsvarme er nu fastsat

Energistyrelsen har fastsat det første prisloft for overskudsvarme. Energistyrelsen skal for fremtiden hvert år udmelde et prisloft for overskudsvarme.

Energistyrelsen skal hvert år udmelde et prisloft for overskudsvarme. Foto: Arkivfoto.

I år er det første, hvor Energistyrelsen udmelder prisloftet for overskudsvarme. Prisloftet udgør et loft over de samlede omkostninger til udnyttelse af overskudsvarme, som en varmeforsyningsvirksomhed må indregne i sine priser. Prisloftet er fastsat til 77 kroner/Gigajoule.

Energistyrelsen skal hvert år udmelde et prisloft for overskudsvarme jævnfør bekendtgørelsen om fastsættelse af et prisloft på levering af overskudsvarme.

LÆS OGSÅ: Energistyrelsens nye kurser skal sikre bedre varmepumpe-kompetencer

Prisloftet fastsættes som et simpelt gennemsnit af de samlede produktionsomkostninger for opvarmet vand, der er produceret på en fliskedel, samt for opvarmet vand, der er produceret på en varmepumpe med luft som varmekilde. Produktionsomkostningerne beregnes på baggrund af Energistyrelsens seneste data fra Teknologikatalog for produktion af el og fjernvarme samt Samfundsøkonomiske beregningsforudsætninger for energipriser og emissioner.

De omkostninger, der indgår i beregningen samt beregningsmetoden, fremgår i bekendtgørelsen.

-AKJ

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

08.12.2025Well Air A/S

Sponseret

Sådan samler du hele varmepumpe løsningen med Samsung ClimateHub

05.12.2025Well Air A/S

Sponseret

Sådan bygger du fremtidens energiløsning med Samsung varmepumper

05.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Oliekedel erstattet af to Carrier AquaSnap 61AQ varmepumper

05.12.2025Fortes Energy Systems

Sponseret

Intelligent HomeHeat fjernvarme med nye fordele

04.12.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Du kender S2125 - nu er serien vokset

01.12.2025PipeLink Aps

Sponseret

Udviklingen står ikke stille, på trods af en vis stagnation i branchen

01.12.2025Installator.dk

To kunder får gratis exit fra Odsherred Varme

01.12.2025Viessmann ApS

Sponseret

Carrier sætter nye standarder for energieffektive løsninger i Danmark

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle