Diamanten vinder pris for bedste renovering

Sportshallen Diamanten vinder Renover prisen for bedste renovering i 2014.

Den fynske sportshal Diamanten kan fremover bruge titlen 'Danmarks bedste renovering 2014'. Torsdag aften vandt Sportshallen nemlig Realdania og GI’s Renover pris, der bliver uddelt til et projekt, der udmærker sig inden for renovering.

Læs også: Danmarks bedste renovering skal kåres

”Med innovative, bæredygtige løsninger og en ligefrem arkitektur fyldt af viril skaberglæde er Diamanten et overbevisende bud på, hvordan en gammel sportshal kan bearbejdes, så værdifuld identitet opstår. Diamanten viser, at der er håb for Danmarks 1.500 nedslidte og stedmoderligt behandlede sportshaller”, siger nomineringsudvalgets formand, Gøsta Knudsen.

Diamanten er en gammel sportshal i Fynshav i Sønderborg Kommune, som har gennemgået en stor forvandling. Diamanten har før været lukket, mørk og halvtom, men renoveringen har gjort sportshallen lys, levende og bæredygtig.

Det er 67 udvalgte personer fra byggebranchen, der har afgjort, at Diamanten skulle løbe med prisen. De har frem til midten af august kunne stemme på deres favoritprojekt blandt seks nominerede projekter, der var udvalgt blandt 165 indstillede projekter.

”En udvikling fra usexet tristesse til oplevelsesrig arkitektur med noget på hjertet”, lød nomineringsudvalgets begrundelse for at nominere sportshallen Diamanten til Renover prisen 2014. 

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle