Diamanten vinder pris for bedste renovering

Sportshallen Diamanten vinder Renover prisen for bedste renovering i 2014.

Den fynske sportshal Diamanten kan fremover bruge titlen 'Danmarks bedste renovering 2014'. Torsdag aften vandt Sportshallen nemlig Realdania og GI’s Renover pris, der bliver uddelt til et projekt, der udmærker sig inden for renovering.

Læs også: Danmarks bedste renovering skal kåres

”Med innovative, bæredygtige løsninger og en ligefrem arkitektur fyldt af viril skaberglæde er Diamanten et overbevisende bud på, hvordan en gammel sportshal kan bearbejdes, så værdifuld identitet opstår. Diamanten viser, at der er håb for Danmarks 1.500 nedslidte og stedmoderligt behandlede sportshaller”, siger nomineringsudvalgets formand, Gøsta Knudsen.

Diamanten er en gammel sportshal i Fynshav i Sønderborg Kommune, som har gennemgået en stor forvandling. Diamanten har før været lukket, mørk og halvtom, men renoveringen har gjort sportshallen lys, levende og bæredygtig.

Det er 67 udvalgte personer fra byggebranchen, der har afgjort, at Diamanten skulle løbe med prisen. De har frem til midten af august kunne stemme på deres favoritprojekt blandt seks nominerede projekter, der var udvalgt blandt 165 indstillede projekter.

”En udvikling fra usexet tristesse til oplevelsesrig arkitektur med noget på hjertet”, lød nomineringsudvalgets begrundelse for at nominere sportshallen Diamanten til Renover prisen 2014. 

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle