Digitalisering står højt på agendaen i installationsbranchen

Digitale redskaber kan i dag hjælpe virksomheder til en mere effektiv drift gennem bedre planlægning, billigere indkøb, kundekontakt, fakturering, markedsføring og opfølgning. Installationsbranchen har ikke været frontrunner på området, men i dag står digitalisering højt på agendaen i de fleste installationsvirksomheder.

”Vi ser mange forskellige niveauer af digitalisering, når vi kigger ud over virksomhederne i InstallatørGruppen. Men man kan næsten ikke finde en installationsvirksomhed i dag, hvor digitalisering ikke står højt på agendaen,” siger Morten Kjellev, der er chef for ESG i InstallatørGruppen, der omfatter 27 installationsvirksomheder med 1.400 medarbejdere og en omsætning på 2,5 mia. kr.

Og mulighederne for at digitalisere sin forretning er i dag omfattende. Digitale værktøjer kan bruges til projektstyring og dokumentation. Tablets og mobile enheder giver medarbejdere mulighed for at tilgå opdaterede tegninger, instruktioner og checklister digitalt, hvilket gør det nemmere at dokumentere arbejdet og reducere papirarbejdet.

”Der er ingen tvivl om, at man i dag med digitale redskaber kan planlægge hele processen omkring en arbejdsopgave, så man slipper for at skulle køre frem og tilbage mellem grossisten eller leverandøren og byggepladsen. Hvorvidt man så er gode til at udnytte de systemer, er en anden sag,” siger Morten Kjellev.

Bygningsinformationsmodellering (BIM) gør det muligt at skabe 3D modeller af bygninger, som kan hjælpe med at forbedre koordineringen og reducere fejl, ligesom det giver mulighed for at planlægge og overskue installationer mere præcist og undgå konflikter med andre installationer.

Kundekontakten kan digitaliseres, så f.eks udsendelse af remindere til kunder om service kan ske automatisk – ligesom regnskabs- og betalingssystemer gør det muligt at præsentere kunden for en regning på stedet.

Virksomhederne i InstallatørGruppen kører meget selvstændigt, og der er derfor også stor forskel på digitaliseringsgraden i de forskellige virksomheder, fortæller ESG-chefen.

Men netop ESG-området har InstallatørGruppen valgt at køre fra centralt hold. 

”ESG-området har jeg ansvaret for, og det er et af de få områder, som vi har valgt at centralisere. Og her kommer vi også til at lave en central ESG-rapportering, hvor vi bruger nogle digitale værktøjer,” siger Morten Kjellev.

Flere virksomheder tilbyder i dag digitale værktøjer til at håndtere ESG-rapporteringen, der allerede i dag er et krav for virksomheder med mere end 500 medarbejdere. Men mange mindre virksomheder får også behov for at dokumentere deres CO2-udledning og bæredygtighedsarbejde, fordi det i stadig højere grad bliver et markedskrav og nødvendigt for at komme i betragtning til opgaver og projekter for større kunder og offentlige myndigheder.

Digitaliseringen er typisk længst fremme i de store installationsvirksomheder, men der er undtagelser.

JV Ventilation i Roskilde er et eksempel på en mindre installationsvirksomhed, der i dén grad har taget digitaliseringen til sig.

Da Johan Vieth grundlagde virksomheden i 2020, besluttede han sig for at gennemtænke alle processer i virksomheden med henblik på at kunne drive den så effektivt så muligt. Og her foregår alt digitalt. Og det tjener penge hjem til virksomheden.

”Kort efter virksomhedens start prøvede vi – som en test - at måle på forskellen på den nye måde at arbejde på i forhold til den gamle, hvor der ikke blev benyttet digitale arbejdsredskaber i samme grad – og hvor arbejdsprocesserne ikke var så velbeskrevne. Og her nåede vi frem til, at vi har en effektivitet, der er 20-25 pct. højere,” siger Johan Vieth.

Læs hele historien om den gennemdigitaliserede virksomhed her – og læs mere om de mange muligheder for at gøre arbejdet mere effektivt i dette tema om Digitalisering i Installationsbranchen.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Digitale værktøjer – fra tung administration til effektiv drift

Installationsbranchen står midt i en digital transformation. Digitale værktøjer kan frigøre tid, skabe overblik og minimere fejl – fra planlægningsapps og lagerstyring til BIM-modeller og AR. Nogle virksomheder er allerede gået all-in og har skabt både højere effektivitet og gladere medarbejdere, mens mange andre er på vej. Læs med i dette tema, hvor vi sætter fokus på, hvordan digitale løsninger kan skabe målbar værdi i din virksomhed.

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup