Duravit uddeler priser til arkitekt-studerende

For fjerde gang uddeler Duravit priser til særligt talentfulde arkitektstuderende.

Marte Lyngaas vandt Duravit Prisen 2015 for sin afgangsopgave om boliger til Grønlands minearbejdere. Foto: Duravit..

Jens Bertelsen og Martin McSherry vandt Duravit Prisen 2015 for deres afgangsprojekt omkring en svømmehal i havnebassinerne i Københavnsområdet. Foto: Duravit..

Duravit Prisen 2015, som går til særligt dygtige, engagerede og talentfulde studerende på Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, er gået til Marte Lyngaas samt Jens Bertelsen og Martin McSherry for deres afgangsprojekter.

Merte Lyngaas modtager prisen for sit afgangsprojekt, som tilbyder Grønlands minearbejdere boliger med masser af fritidsaktiviteter, lys og luft.

”Marte har løst afgangsopgaven ”Arbejderboliger på Grønland” med ydmyghed og respekt, og hendes opgave bærer præg af stor indlevelse i Grønlandsk kultur og de problemstillinger, minedrift medfører i små lokalsamfund”, siger vejleder Lars Nymand, i en pressemeddelelse, om motiveringen for, at det netop blev Marte, der vandt den ene af de to Duravit Priser.

Læs også: Duravit udvider sauna-serie

Jens Bertelsen og Martin McSherrys afgangsopgave tager afsæt i byplanens store temaer.

”Jens og Martin har skabt en organisk bygning – en integreret svømmehal i havnebassinerne i Københavnsområdet. Med denne bygning fortæller de historien om det sanselige og stoflige ved det at bade og opholde sig i vand”, fortæller vejleder Kenneth Warnke i en pressemeddelelse.

Duravit Prisen er på 15.000 kroner og uddeles to gange årligt.

-KLZ

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

10.10.2025Installator.dk

Forsvaret udbyder mia-aftale om teknisk vedligeholde og eftersyn

10.10.2025Installator.dk

Beredskabsniveau sænkes igen: Energisektoren tilbage på ”gul”

10.10.2025Avidenz A/S

Sponseret

Skal Hanne også pakke en kursus-mappe til dig?

10.10.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Når lys skaber succes: Deltagernes oplevelse med SCANGRIP til EuroSkills

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle