Ekspert-undervisning skal forhindre dyre fejl hos vvs-elever

Når VVS-eleverne har grundig indsigt i produkterne, bliver de klædt på til et bedre slutresultat, og mester får større frihed. Det er erfaringen efter mere end 10 års tæt samarbejde mellem Geberit og tekniske skoler i hele Danmark. Derfor skruer Geberit nu voldsomt op for antallet af skolesamarbejder i både Øst- og Vestdanmark.

Det samarbejde er i 2022 fordoblet fra fire til otte tekniske skoler fordelt over hele landet, og to mere er på vej. Foto: Arkiv.

De fleste lærer bedst ved at få produkterne mellem hænderne. Det gælder også de kommende vvs’ere, der under et byggeri bærer et stort ansvar og hvor fodfejl kan have fatale og dyre konsekvenser.

Mere end 2.000 vvs-elever har gennem de seneste 10 år fået ekspert-indsigt i blandt andet lydisolerede rør, douchetoiletter og reglementer inden for sanitet gennem undervisningsforløb i et af Geberits to danske kompetencecentre. Det samarbejde er i 2022 fordoblet fra fire til otte tekniske skoler fordelt over hele landet, og to mere er på vej.

LÆS OGSÅ: Brødrene Kier er tilbage på rette kurs

Får en særlig indsigt

Oliver Ragnar Larsen fra Geberit står for en del af undervisningen, der bl.a. også inkluderer diskussion af typiske problemstillinger, som en vvs’er kan stå over for i hverdagen. Han er selv uddannet installatør og mener, at samarbejdet er en gevinst for både elever, arbejdsgivere og samfundet:

”Denne form for praktisk undervisning, hvor eleverne får produktet mellem hænderne, gør en kæmpe forskel i praksis. De får en større indsigt og forståelse, og det betyder også noget for indlæringen, at det er en ekstern underviser. I sidste ende giver undervisningen mester eller projektleder en langt højere grad af frihed, fordi vvs’eren tager et større ansvar for, at regler og producentens anvisninger bliver fulgt,” forklarer Oliver Ragnar Larsen.

Virksomheder er også velkomne

Tilbuddet om undervisning hos Geberit er dog ikke kun for elever på landets tekniske skoler.

LÆS OGSÅ: Arbejdsgiverforening: Husk guleroden i den grønne skattereform

”Mange vvs-firmaer henvender sig også til os og kommer ind og får undervisning i blandt andet forsynings- og afløbssystemer. Vi oplever en stigende interesse for vores undervisning både fordi regler og produkter bliver mere komplekse – og det kan være en fordel og nødvendighed at kende til alle muligheder,” siger Oliver Ragnar Larsen.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ses vi til Landsmøde 2026

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup