To el-installatører fra Ulfborg går sammen i fælles firma

1. oktober slår de to el-installatører Jørn Brink og Vedersø El sig sammen i firmaet Brink og Madsen. De tager hver fem medarbejder med ind i det nye firma.

I fremtiden kommer der til at stå Brink og Madsen på firmabilerne, når Jørn Brink og Karsten Madsen fusionerer..

Det skriver Dagbladet Holstebro-Struer.

Sammenlægningen sker ikke på grund af økonomiske problemer i det, som Jørn Brink beskriver som ”to fortrinlige forretninger”, men alligevel er der nogle ting, der kan gøres smartere, hvis man går sammen.

Det er blandt andet administrativt papirarbejde, der fylder meget, og da de fandt ud af, at de begge bøvlede med mange af de samme ting, vurdererede de, at det ville være bedst at smelte firmaerne sammen.

”Der bliver ikke så meget ekstra papirarbejde, fordi vi bliver flere folk. Det tager jo ikke længere tid at skrive ti end fem”, siger Jørn Brink til Dagbladet Holstebro-Struer.

Tager hver fem mand med
Brink og Madsen kommer til at have hovedbase i Jørn Brinks butik i Ulfborg, og de to el-installatører tager hver fem mand med ind i sammenlægningen.

Fordoblingen af medarbejderstaben betyder ifølge Jørn Brink, at de i virksomheden ”fremover bliver dobbelt så gode”, mens Karsten Madsen mere beskedent peger på, at det giver større fleksibilitet.

”Nu skal man jo passe på med at love kunderne alt for meget, men vi kommer til at være mindre sårbare overfor sygdom og den salgs”, siger han til Dagbladet Holstebro-Struer.

Jørn Brink købte sit firma i 1991, og Karsten Madsen har haft Vedersø El siden 2012. Nu skal de til at være to om at bestemme.

Læs også: Witt & Søn overtager Broager VVS

”Jeg har jo været vant til at kunne bestemme selv. Nu skal jeg ikke kun spørge min kone, jeg skal også spørge Karsten”, siger Jørn Brink til Dagbladet Holstebro-Struer.

- JMA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia