El- og VVS-branchen skal lære at tjene penge

Advokater, revisorer og kommunikationsvirksomheder bag nyt koncept, hvor el- og VVS-installatørerne skal trænes i at drive forretning. I første omgang er målgruppen virksomheder i Region Syddanmark.

"Det er ikke et kursus. Det er et udviklingsforløb, hvor vores eneste målsætning er at gøre den forskel, som kan aflæses på virksom-hedernes bundlinje", siger direktør Peter Engel-Andreasen fra Buch & Baruah om konceptet. Foto: Bech & Baruah. .

Den danske VVS- og el-branche består af en lang række mindre virksomheder, der har mellem fem og 20 medarbejdere. De faglige kompetencer både hos installatøren og medarbejderne fejler ikke noget, men indtjeningen kunne være langt bedre.

Læs også: Sådan kan indtjeningen øges på en nem måde

Det vil et team af topprofessionelle rådgivere med kompetencer inden for jura, økonomi, kommunikation, salg, uddannelse og træning gøre noget ved.

Sammen med fem-seks el- og VVS-kolleger fra alle egne af regionen indgår virksomhederne i et tæt og fortroligt udviklingsforløb, hvor virksomhederne måler sig med hinanden, fordi erfaringerne viser, at det er det, der skaber resultater. Udviklingsforløbet strækker sig over femten måneder, og deltagerne skal afsætte mindst 24 timer til arbejdet.

Hvor skoen trykker
”Vores advokater er rådgivere eller med i mange virksomheders bestyrelser. De ved, hvor skoen trykker, og det er her, vi vil sætte ind”, siger administrerende direktør Peter Engel-Andreasen fra advokatfirmaet Buch & Baruah med afdelinger i blandt andet Haderslev, Kolding, Vejle og Vejen.

Det første udviklingsforløb sættes i gang i efteråret. Virksomhederne inddeles i hold for at fastholde en geografisk spredning, som sikrer, at virksomhederne ikke møder hinanden til dagligt. Prisen for deltagelse i projektet er 25.000 kroner eksklusiv moms.

De virksomheder, der ud over Buch & Baruah står bag konceptet, er pr- og kommunikationsfirmaet Damm & Lemann i Sønderborg, Udviklingscenter Syd i Haderslev, revisionselskabet BDO i Haderslev og salgs- og marketingbureauet Væver i Fredericia.

- JKK

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

VARMEPUMPER TIL ALT OG ALLE

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

07.02.2025Installator.dk

Better Energy får opbakning til rekonstruktionsplan fra kreditorerne

07.02.2025Installator.dk

Aftale om statsstøttet brintrør til Tyskland på plads

06.02.2025Installator.dk

Grøn støtte: Overvej især tre energiforbedringer

06.02.2025Installator.dk

Lavere omsætning end forventet i Solar A/S

05.02.2025Installator.dk

Ahlsell ansætter ny direktør for opkøb

04.02.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vækst, udvikling og grøn omstilling i fokus i stærkt regnskab fra Wicotec Kirkebjerg A/S

04.02.2025Geovent

Sponseret

International kræftdag: Sammen mod sundhedsfarlige arbejdsmiljøer!

04.02.2025Installator.dk

Tænketank: Kun 20 pct. sandsynlighed for at nå klimamål

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Solcelleanlæg – fra design til aflevering

Deltag i en interessant og effektiv kursusdag, hvor vi sætter fokus på både arkitektur, teknik, aflevering, økonomi og jura.

Dato

04.03.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup