Elektrificeret fjernvarme baner vej for C02-reduktion

En ny form for fjernvarme, som er baseret på jordvarme og distribueres i et såkaldt termonet, har store potentialer. Læs her hvordan det fungerer.

De centrale rørledninger ligger klar. Foto: Termonet..

Danmark er verden over kendt som foregangsland, når det gælder fjernvarme. Grundideen er, at varmen produceres i fællesskab, og at distribution og service også ligger i fælles regi. Det giver en effektiv produktion og drift.
Danmark er også med i front, når det gælder nyeste generation af fjernvarme baseret på jordvarme med fremløbstemperatur på blot 8-10 grader celsius. Jordvarme af denne type kaldes for overfladenær geotermi, og den distribueres via uisolerede rør, et såkaldt termonet. Løsningen er en kollektiv udgave af den type jordvarme, som siden 1980’erne har været almindeligt brugt i enkelthuse med egne vand-til-vand varmepumper. Den er væsentlig mere energieffektiv end luft-til-vand varmepumper.

Læs også: Langt flere end antaget kan få fjernvarme

Termonet henter varmen i jorden
Med et termonet hentes 70-75 procent af varmen som jordvarme. Det sker via termonettets egne uisolerede jordvarmeslanger eller fra lodrette jordvarmeboringer på typisk 100-200 meters dybde. Hvis der er lokal spildvarme fra for eksempel virksomheder, kan den også udnyttes. De resterende 25-30 procent af varmen tilføres i de enkelte huse med eldrevne varmepumper.

Om sommeren kan termonettet levere passiv køling. Det sker alene ved at lade cirkulationspumpen køre, og det kræver derfor langt mindre strøm end aircondition.

Tyndere rør når huse tilkobles. Foto: Termonet..

Energifællesskaber
Når elektricitet til varmepumperne hentes fra vedvarende energikilder, reduceres CO2-udledningen. Hvis strømmen produceres lokalt med sol og vind, belaster det kun elnettet i begrænset omfang. Termonet passer derfor godt ind i den nye form for lokale energifællesskaber, som i 2019 blev introduceret i EU-regi for at klimatilpasse Europas energisystemer. Der er omkring 10 af denne nye type energifællesskaber i Danmark under etablering, og flere er på vej.

Det særlige ved energifællesskaber, som de nu fastlægges på EU-niveau, er, at lokal produktion og forbrug af både el og varme kommer til at blive økonomisk fordelagtig.

Borgere og virksomheder, der går sammen, skal kun betale produktionspris for den el og varme, de selv producerer, typisk via solceller og mindre lokale vindmøller. Varmeselskaber, herunder de mange danske fjernvarmeselskaber, kan både indgå i og tage initiativ til etablering af lokale energifællesskaber.

Når en løsning med termonet og decentrale varmepumper indgår i et energifællesskab, kan overskydende energi lagres over længere tid som jordvarme. Det er muligt, fordi der arbejdes med lave temperaturer.

Store eksportmuligheder
Fjernvarmeløsninger har over tid udviklet sig til en dansk eksportsucces, og den nyeste generation med termonet, decentrale varmepumper, mulighed for passiv køling og etablering af energifællesskaber har også et stort potentiale for systemeksport. Særligt i det sydlige Europa, hvor omkring 40 procent af bygningers energiforbrug går til køling.

Danmark har i forhold til andre lande været langsom til at implementere EU-reglerne om energifælleskaber.

Kilde: Termonet.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Fra gas til jordvarme: Sådan sparede skolen 250.000 kr. – og fik tryg drift

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup