Elektrikerne retter i stigende grad blikket mod energieffektivisering

El- og Vvs-branchens uddannelsessekretariat (EVU) arbejder for at udvikle elektrikerfaget i mere energifokuseret retning. Derfor var Videncenter for energibesparelser i bygninger med på årets seminar for erhvervsskolernes el-faglærere.

I den nye elektrikeruddannelse fra august 2015 bliver der et stærkere energifokus i alle fag samt et valgfrit cleantech modul. .

Videncentret var i år med på El-branchens Faglæreruddannelse, et tre-dags seminar for erhvervsskolernes el-faglærere. Et af målene for årets program var ifølge El- og Vvs-branchens uddannelsessekretariat (EVU) at være med til at føre elektrikerfagets udvikling i mere energifokuseret retning.

Chefkonsulent Torben Jørgensen fra EVU siger:

"I den nye elektrikeruddannelse, der starter i august 2015, vil der gennemgående i alle fag komme væsentligt mere fokus på energieffektivisering og energibesparelser. Derfor er der også behov for at videreudvikle faglærernes kompetencer på området, og det giver vi dem nu mulighed for at gøre bl.a. på årets faglærerseminar."

I den nye elektrikeruddannelse bliver der udover et stærkere energifokus i alle fag også et nyt valgmodul inden for cleantech. Torben Jørgensen forklarer:

"Der er behov for, at fremtidens elektrikere kigger mere bredt på de ydelser, de leverer, og kommer med på vognen i forhold til vækstmarkedet indenfor energieffektivisering. Ellers er der andre, som løber med dette marked."

Cleantech var et af fire spor på årets faglærerkonference, der afholdtes i sidste uge på TEC på Frederiksberg. Med udgangspunkt i centrets energiløsninger handlede Videncentrets indlæg om energiberegninger. Derudover var der indlæg om smartgrid, valg af VE-anlæg samt energibesparelser i elmotordrevne systemer med frekvensomformere. 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Professionel belysning skaber de rette rammer hos Agilease

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup