Elektrikers strømskader anerkendt som arbejdsulykke efter mere end fem år

Med Jeppe Jaqué Frimands sag har domstole nu tre gange på et år slået fast, at elektriske stød kan få alvorlige følger – og at ofrene skal have erstatning.

Jeppe Jaqué Frimands sag var udførligt omtalt i det seneste nummer af fagbladet Elektrikeren. Det var inden retssagen. .

Men først nu har han ved retten i Glostrup fået medhold i, at det er en arbejdsulykke, der forårsager gener og smerter i hans ansigt. For på trods af at symptomerne er så alvorlige, at han i dag modtager førtidspension, så har både myndigheder og hans arbejdsgivers ansvarsforsikringsselskab hidtil afvist, at der skulle være en sammenhæng mellem ulykken og Jeppe Jaqué Frimands symptomer.

Dommeren i Glostrup ser anderledes på sagen og er ikke i tvivl om, at elektriciteten er skyld i symptomerne, og den nye dom øger presset på myndighederne og andre for at respektere, at elektricitet kan skade kroppen. Det er tredje gang inden for et år, at der falder en dom, som siger, at der er en sammenhæng mellem en el-ulykke og de symptomer og gener, som personen får bagefter.

”Nu må Arbejdsmarkedets Erhvervssikring begynde at anerkende den slags skader af sig selv. Det er urimeligt, at elektrikere og andre er nødt til at gå gennem opslidende retssager for at få medhold”, siger faglig sekretær Niels Bo Nielsen fra Dansk El-Forbunds Københavns-afdeling.

Erstatning for arbejdsgiverens ansvar
Efter afgørelsen i Jeppe Jaqué Frimands sag skal forsikringsselskabet Topdanmark nu betale cirka 100.000 kroner i erstatning for arbejdsgiverens ansvar. Beløbet er blandt andet delvis dækning af, hvad han mistede i indtægt, da han gik sygemeldt efter ulykken.

Dommen pålægger desuden Ankestyrelsen at anerkende, at der er tale om en arbejdsulykke. Det har den hidtil ikke villet.

Nu skal Arbejdsmarkedets Erhvervssikring så i gang med at regne ud, hvor mange penge Jeppe Jaqué Frimand skal have fra arbejdsskadesikringen. Da ulykken skete under renoveringen af en lejlighed med fejl i installationen, skal boligselskabet også betale cirka 100.000 kroner for sin del af ansvaret.

Læs også: Risikovurdering kan reducere antallet af arbejdsulykker

Dansk El-Forbund har gennem mange år kæmpet for at opnår en anerkendelse af skader efter stød-ulykker. Et større forskningsprojekt er i øjeblikket ved at undersøge sammenhængen mellem el-ulykker og senfølger.

- JMA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIPs elektrikerlamper strålede ved Light + Building

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia