Elinstallatør indleder generationsskifte

Indehaveren af NMT El-Service har ved årsskiftet overdraget 2/3 af virksomheden til to medarbejdere.

Den nye ejerkreds for NMT El-Service har siden årsskiftet bestået af Niels Martin Thomsen, Martin Søndergaard og Jari Nymann. Foto: NMT El-Service.

Hos NMT El-Service, der har base i det nordlige Aarhus og afdelinger i Ebeltoft og Herning, er to medarbejdere indtrådt som medejere af elinstallatørvirksomheden. Ændringen er sket med virkning fra den 1. januar 2022.

Niels Martin Thomsen overtog Smedegaards El-Service i 2005 efter 11 år som ansat. Siden har han drevet virksomheden alene under navnet NMT El-Service, men nu har han altså overdraget en tredjedel af virksomheden til hver af de nye medejere – 31-årige Martin Søndergaard fra Herning og 40-årige Jari Nymann, der bor i Allingåbro.

Medarbejdere som medejere

Med godt 10 års erfaring som elektriker kom Jari Nymann til NMT El-Service i 2009. I dag leder han industriafdelingen, som varetager installation, service og vedligeholdelse samt styrings- og reguleringsopgaver på el- og procesinstallationer hos industrikunder, som blandt andet århusianske renseanlæg, Syddjurs Spildevand og en række østjyske produktionsvirksomheder.

”Det er lidt af en drøm at blive selvstændig, så jeg har bestemt ingen betænkeligheder i forhold til den nye rolle – tværtimod. Vi har rigeligt at se til og har nok aldrig haft bedre hold, end vi har lige nu. Jeg glæder mig til et endnu tættere samarbejde med Niels Martin omkring udvikling og drift af virksomheden”, siger Jari Nymann.

Om medejerskabet siger Martin Søndergaard:

”NMT El-Service er en virksomhed med potentiale. Vi har et helt unikt sammenhold og et solidt kundegrundlag. Mit samarbejde med Niels Martin og Jari er super godt – og mine ansvarsområder passer perfekt til mig. Jeg har stadig meget at lære omkring virksomhedsdrift, så jeg ser frem til at suge til mig at Niels Martins erfaring – og blive en endnu større del af virksomhedens rejse fremover.”

Martin Søndergaard blev udlært elektriker hos NMT El-Service i 2016. Efter endt uddannelse til elinstallatør 2018 blev han ansat til at stå for tilbudsgivning, projektering og servicering af installationskunder samt opstart af afdelingerne i Ebeltoft og Herning. Desuden er han fagligt ansvarlig for el-autorisationen hos virksomheden.

LÆS OGSÅ: Leverandør af ventilationssystemer får ny ejer

Fremtidssikring af virksomheden

Ændringen i ejerskabet sker, fordi Niels Martin Thomsen efter 16 år som selvstændig ønsker at drosle en smule ned rent arbejdsmæssigt og samtidig sikre virksomhedens fremtid.

”Det er starten på et rullende generationsskifte”, siger Niels Martin Thomsen. Han fortsætter:

”Jeg har ingen planer om at stoppe med at arbejde foreløbigt. Men jeg er fyldt 57 år, har en stor familie med et lille nyt barnebarn og mange fritidsinteresser. Blandt andet er jeg stadig aktiv musiker. Tiden er inde til at skabe lidt mere luft i kalenderen til familie og fritid”, fortæller han.

Niels Martin Thomsen har fire børn, og ingen af dem har valgt elektrikervejen. For ham er det derfor naturligt at tilbyde Jari Nymann og Martin Søndergaard medejerskab.

”De seneste år har de begge udviklet og drevet hvert deres forretningsområde i NMT El-Service-regi. Vi har forskellige forcer og supplerer hinanden. Derfor synes jeg, at de er de helt rigtige at byde velkommen i ejerkredsen”, siger Niels Martin Thomsen.

Fremtiden i NMT El-Service

Den nye konstellation får ikke indflydelse på kursen eller måden at drive forretningen på. Det er den nye ejerkreds enige om.

”Ambitionen er at fastholde virksomhedens størrelse og ikke mindst vores lokale forankring i de områder, som NMT El-Service allerede er en del af. Dog får vi flere og flere kunder i Allingåbro-området. Derfor vil vi fremover kigge mere i retning af Norddjurs end tidligere. Desuden er vi efterhånden blevet ret gode til industri- og erhvervskunder, så vi kommer til at skærpe fokus på at få endnu flere af dem på kundelisten”, afslutter Niels Martin Thomsen.

-AKJ

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

05.03.2026Alcadon ApS

Sponseret

[3 ÅRSAGER] Derfor er brugerne glade for Alcadons webshop...

04.03.2026Luxtek ApS

Sponseret

Gira E1 – flot og fleksibelt design til el-installationer

03.03.2026Installator.dk

Energinet sætter nettilslutninger på pause: Kritisk for hele området, siger TEKNIQ

27.02.2026Installator.dk

Danmark er bagud på batterier: Tarifmodellen er forældet

26.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON SIGER TAK] Der blæser positive unge vinde over branchen

25.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Opnå driftssikker arbejdsbelysning med 230V LED bånd

25.02.2026Installator.dk

Længe efterspurgt mekanisme er på vej

25.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du måle spændinger op til 16.8 kVeff?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst