Elinstallationsrapporter kommer under lup

Der udarbejdes hvert år mere end 80.000 tilstandsrapporter og et tilsvarende antal elinstallationsrapporter i Danmark i forbindelse med salg af boliger. Rapporterne fik en ny udformning i 2020. Sikkerhedsstyrelsen vil gerne høre brugernes mening om rapporterne. Er de forståelige, er informationerne relevante og har huskøbere og hussælgere tillid til rapporterne?

Der udarbejdes hvert år mere end 80.000 tilstandsrapporter og et tilsvarende antal elinstallationsrapporter i Danmark i forbindelse med salg af boliger. Nu skal de under lup og eventuelt forbedres. Foto: Arkivfoto..

I de kommende uger vil ejendomsmæglere over hele Danmark opfordre kunder, der er i gang med at købe eller sælge en bolig, til at svare på et spørgeskema fra Sikkerhedsstyrelsen. Spørgeskemaet er online, og ejendomsmæglerne sender et brev fra Sikkerhedsstyrelsen med link til spørgeskemaet til deres kunder. De har mulighed for at svare i perioden frem til 14. november.

”Tilstandsrapporterne og elinstallationsrapporterne blev grundlæggende ændret i efteråret 2020, blandt andet med en helt ny vurderingsskala. Inden de ny rapporter blev taget i brug, fik vi input fra nogle huskøbere og -sælgere, men nu har rapporterne været i brug så længe, at vi gerne vil have en status på anvendeligheden”, siger produktchef Kirstine Gottlieb fra Sikkerhedsstyrelsen.

Hun understreger, at det blandt andet drejer sig om, hvor forståelige rapporterne er, og om husejernes mulighed for at anvende rapporterne som andet end grundlag for at tegne en ejerskifteforsikring.

”Vi vil gerne stille skarpt på forbrugernes oplevelser med rapporterne. Intentionen med at ændre rapporterne i 2020 var, at de skulle være lettere at forstå for huskøbere og -sælgere, men også at de skulle kunne bruges ud over selve handelsøjeblikket. Nu har vi brug for at få afdækket, om det er lykkedes eller der er brug for tilpasninger”, siger Kirstine Gottlieb.

Læs også: Der er ulovlige stikkontakter over det hele

Hun håber, at det vil lykkes at få omkring 1000 huskøbere og -sælgere til at besvare spørgeskemaet.
”De får måske ikke selv direkte glæde af resultaterne, men de kan hjælpe andre til at få de bedst mulige tilstandsrapporter og elinstallationsrapporter. Hvis det viser sig, at noget kan gøres bedre i rapporterne, er vi klar til at ændre det”, understreger Kirstine Gottlieb.

- PiB

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

15.01.2026Installator.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup