En varmetyv mindre

Med Metro Therms nye systemunit reduceres varmetabet fra kabinettet med hele 75 procent. Samtidig øges holdbarheden af de varmefølsomme komponenter og reguleringen af brugsvandet bliver mere præcis.

Metro Therms systemunits findes til både beholder og veksler til brugsvand. Foto: MetroTherm.

Metro Therm lancerer nu en ny type systemunit, der reducerer varmetabet med op til 75 procent, øger holdbarheden af komponenterne og muliggør en mere præcis regulering af brugsvandet. Hver eneste detalje i de højteknologiske systemunits er udviklet til at optimere styringen af rumvarme og brugsvand og samtidig minimere varmespildet. 

En af hemmelighederne bag den nye systemunit er, at den rummer en helt unik løsning til ”indre” afkøling baseret på naturlig konvektion.

Den naturlige afkøling holder de varmefølsomme komponenter nedkølede og øger dermed deres holdbarhed. Afkølingen medfører også en mere præcis regulering - luften ledes gennem en kanal i unitten med indsugning i bunden og udblæsning i to diskrete åbninger.

Disse åbninger fungerer samtidig som håndtag på yderste låg af kabinettet. På den måde bliver de varmefølsomme komponenter afkølet og får en lang levetid - selv ved fjernvarmetemperaturer op til 110 grader.

At komponenterne holdes afkølede muliggør endvidere en præcis regulering af brugsvandet, selv ved selvvirkende ventiler, der kræver en forskel på ca. 15°C mellem den omgivende temperatur og den indstillede brugsvandstemperatur. 

Metro Therms systemunits findes til både beholder og veksler til brugsvand. De kan varieres til stort set alle bymodeller. Det er nemt at ekstrabestykke hver varme- og brugsvandsdel, og der er gjort plads til de fleste ekstrabestykninger inden for det fuldisolerede kabinet. 

Matcher fjernvarmeværkets krav – og lovkrav.

- JDN 

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

08.12.2025Installator.dk

Bravida vinder stort udbud på vejbelysning i 13 kommuner

08.12.2025Installator.dk

Elektrificeringen sikrer installatøren nøglerolle i den grønne omstilling

07.12.2025Installator.dk

Carl Ras vil tættere på kunderne med ny butiksstrategi

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

04.12.2025Installator.dk

Aceve samler danske brands og køber op i Europa

04.12.2025Installator.dk

Bygma finder ny regionsdirektør internt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle