Enco-El leverer pænt regnskab for coronaåret 2020

På trods af et år præget af pandemi, tidsforlængede projekter og stor konkurrence leverer ENCO-EL og de øvrige selskaber pæne resultater.

ENCO-EL vil i år opjustere antallet af lange lærlingekontrakter med 10-15 procent og samtidigt øge indsatsens på fleksjob-markedet ved at tage medarbejdere i jobprøvning. Foto: Arkiv..

ENCO-EL afleverer et tilfredsstillende resultat for 2020 på 4,8 millioner kroner mod sidste års 5 millioner kroner. Omsætningen er øget til 89 millioner kroner mod 72 millioner kroner sidste år, hvilket primært kan tilskrives materialetunge projekter. Overskudsgraden lander på 5,4 procent, hvilket er lidt mindre end i 2019.

Direktør Stig Weberg-Petersen er ikke i tvivl om, hvad de positive resultater skyldes.

”Der skal ikke herske nogen tvivl om, at de flotte resultater i høj grad skal tilskrives vores dygtige medarbejdere. På trods af et turbulent coronaår, hvor alle har skullet gøre en ekstra indsats i forhold til rengøring, håndhygiejne, jævnlig coronatestning, har vi kunnet opretholde et højt udførselsniveau både på byggepladserne, i vores serviceafdeling og internt i vores administration”, udtaler han.

De øvrige selskaber omkring ENCO-EL har også klaret sig flot gennem 2020, herunder SolarFuture DK, SolarFuture SE, SolarA, Bachmann-EL Teknik og ENCO-ejendomme ApS. Blandt andet har solcellevirksomheden SolarFuture DK leveret et resultat for 2020 på 3,6 millioner kroner før skat mod sidste års 1 millioner kroner. Omsætningen er øget til 27 millioner kroner.

Forventninger til 2021

Forventningen til 2021 er et budgetresultat i omegnen af 2,3 millioner kroner, som blandt andet kommer fra igangværende større projekter, heriblandt opførslen af BA2 i Carlsberg Byen, renovering af Rasmus Nielsen kollegiet og Ny Hollænder skolen.

Derudover vil ENCO-EL opjustere antallet af lange lærlingekontrakter med 10-15 procent og samtidigt øge indsatsens på fleksjob-markedet ved at tage medarbejdere i jobprøvning.

”Vi befinder os i en tid, hvor elbranchen lige nu mangler mere end 10 procent faglærte elektrikere til at dække det i øvrigt stigende behov. Jeg mener derfor, at vi har en pligt til at yde vores bidrag til at give de kommende generationer en god og eftertragtet uddannelse, så vi er sikret flere dygtige elektrikere i fremtiden”, udtaler Stig Weberg-Petersen.

-CH

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

10.10.2025Installator.dk

Forsvaret udbyder mia-aftale om teknisk vedligeholde og eftersyn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle